Yksityinen sosiaalipalveluala tes-neuvottelijan silmin – täydellinen työelämä vaatii vielä ponnistuksia
Ammattiliitto JHL on kuunnellut herkällä korvalla yksityisellä sosiaalipalvelualla työskenteleviä jäseniään. Kun alan työehdoista ryhdytään marraskuussa neuvottelemaan, on JHL:n neuvottelijoilla vahva käsitys jäsentensä tarpeista: neuvottelutavoitteet koskevatkin muun muassa parempaa palkkausta, työaikoja, työvarusteita sekä kouluttautumista.
Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusneuvottelut käynnistyvät virallisesti 3.11.2025. Syksyn mittaan on jo käyty alustavia keskusteluja sopijaosapuolten välillä ja samalla on muodostettu alan tilannekuvaa. Nykyinen sopimus on voimassa 31.12.2025 asti ja JHL:n tavoitteena on päästä uusista ehdoista sopuun ennen sitä.
Neuvottelutavoitteita on valmisteltu viime vuoden syksystä alkaen. Tuolloin ammattiliitto JHL selvitti jäsentensä ajatuksia tes-tavoitteista laajalla kyselyllä. Näin tulokset saatiin käyttöön viime keväänä, jolloin suurin osa JHL:n neuvottelemista sopimuksista oli katkolla. Samassa kyselyssä kartoitettiin myös yksityisellä sosiaalipalvelualalla työskentelevien näkemyksiä.
Kyselyn lisäksi olemme kuulleet kentän toiveita tänä syksynä järjestetyissä jäsentilaisuuksissa sekä työpaikkakäynneillä. Suurimpana ja ensisijaisena toiveena on lähes aina alan palkkauksen parantaminen, jotta työntekijät pysyisivät alalla ja alalle saataisiin myös uutta väkeä.
Lue, miten ammattiliitto JHL vaikuttaa sosiaali- ja terveyspalvelualalla.
Työpaikkavierailut avasivat meille neuvottelijoille konkreettisesti tämän hetken tilannetta sotealan työssä. Jäsenet ottivat meidät ilolla vastaan. He kertoivat arjen haasteista ja toisaalta myös työn hienoista ja hyvistä puolista. Saimme seurata jäsentemme työskentelyä ja sitä työniloa, joka monessa paikassa oli päällimmäisenä tunnelmana.
Saimme seurata jäsentemme työskentelyä ja sitä työniloa, joka monessa paikassa oli päällimmäisenä tunnelmana.
Kävimme keskusteluja niin työntouhussa olevien jäsentemme kuin myös laitosten johtajien kanssa. Alalla on paljon hyvää ja työpaikoilla arvostetaan hyvää johtamista sekä vaikutusmahdollisuuksia omaan työhön.
Mistä jatkossa saadaan alalle työntekijöitä?
Talouden tila tuo omat haasteensa myös pian alkaviin neuvotteluihin. Tunnelmat kentällä ovat tes-kierroksen suhteen odottavaiset, mutta huoli nykyisestä taloustilanteesta ja sen vaikutuksesta yksityiseen sektoriin on kaikille yhteinen. Työpaikkakäynneillä saimme omin silmin nähdä tyhjät asukaspaikat, joihin olisi tulijoita, jos hyvinvointialueilla olisi rahaa sijoittaa jonoissa odottavat asiakkaat tarpeitaan vastaaviin yksiköihin.
Työvoiman saatavuustilanne on keikahtanut päälaelleen. Vain muutamassa kuukaudessa on siirrytty valtavasta työvoimapulasta muutosneuvotteluiden kautta irtisanomisiin, kun asiakasvirta loppui äkisti.
Kaikki uskovat kuitenkin, että tilanne on väliaikainen. Meillä onkin huoli siitä, mistä alalle saadaan työntekijöitä, kun tilanteen normalisoituessa jälleen asiakkaita tulee entiseen tapaan – osa työntekijöistä kun on mahdollisesti jo vaihtanut alaa? Epävarmuus ja poukkoilevuus eivät houkuttele alalle uusia opiskelijoita.
Palkat, jaksaminen ja työolosuhteet alan kipukohtina
Yksityisen sosiaalipalvelualan palkat ovat jäljessä julkisen sektorin palkoista, ja tämä näkyy myös JHL:n tavoitteissa. Elinkustannusten nousu ja työttömyysturvan suojaosan poisto luovat todellisia haasteita kaikkein pienipalkkaisimmille sekä osa-aikaista työtä tekeville jäsenillemme.
Muut työpaikkojen kipukohdat ovat hyvin arkisia. Lähes poikkeuksetta työntekijät nostivat esille työn kuormittavuuden lisääntymisen, kun laista tuleva henkilöstömitoitus laski. Muutosneuvotteluiden tuloksena väkeä on vähennetty tukipalveluista, jolloin osittain välillistä työtä on siirtynyt hoitotyössä olevien tehtäväksi. Työntekijöillä on huoli omasta ja kollegoiden jaksamisesta sekä asiakkaiden saamasta hoidon sekä palvelun laadusta.
Myös alan työskentelyolosuhteet puhuttivat. Riittävä työ- ja suojavaatetus nousivat esille keskusteluissamme. Työntekijät pohtivat kanssamme työhön sopivien jalkineiden kriteerejä: niiden pitää olla riittävän kevyet, suojata jalkateriä, olla sopivanhintaiset, pysyä hyvin jaloissa ja niissä ei pitäisi olla liukastumisvaaraa. On erikoista, että edelleen sotealan työntekijät joutuvat pohtimaan selkeästi työnantajan vastuulle kuuluvia asioita, kuten työssä tarvittavien työskentelyvälineiden kriteereitä sekä hankkimaan nämä omalla kustannuksellaan. Vertailukohdaksi voisi tähän ottaa monet teollisuuden miesvaltaiset alat, joissa tilanne on varsin toinen.
On erikoista, että edelleen sotealan työntekijät joutuvat pohtimaan selkeästi työnantajan vastuulle kuuluvia asioita.
Palkankorotusten lisäksi tulevissa neuvotteluissa on siis myös muita kentän tarpeista lähteviä tavoitteita, jotka liittyvät muun muassa työaikoihin, lomiin ja vapaisiin, työvarusteisiin sekä kouluttautumiseen. Lisäksi työlainsäädännön heikennykset tuovat osaltaan muutostarpeita työehtosopimuksen teksteihin.
Lue myös Hyvinvointiala Halin uutinen neuvottelukierroksen alkamisesta.
Kohti parempaa työelämää
JHL:n jäseniä työskentelee yksityisellä sosiaalipalvelualalla työehtosopimuksen kaikissa palkkaryhmissä ja koko laajan palveluketjun kaikissa tehtävissä. Tulemme tavoittelemaan laajasti parannuksia kaikille sote-palveluketjun jäsenillemme ja huomioimme tasapuolisuuden ja oikeudenmukaisuuden.
Paljon on vielä tehtävää, ennen kuin työelämä olisi – ei ehkä täydellinen, mutta lähempänä sitä. Kaikkia asioita emme voi muuttaa pelkästään työehtosopimuspöydässä. Tavoitteiden saavuttaminen vaatii tiukkaa puristusta ja jokainen toteutunut tavoite tarkoittaa sitä, että olemme lähempänä parempaa työelämää. Jokaisen parannuksen ansaitsevat yksityisellä sosiaalipalvelualalla työskentelevät jäsenemme, jotka kaikki tekevät yhteiskunnan toimivuuden kannalta välttämättömiä tehtäviä.
Vaikka tilanne on osittain haastava, me neuvottelijat emme siitä huolimatta lannistu. Lupaamme pitää yllä jäsentemme ääntä neuvottelupöydässä tietäen, että tiukan paikan tullen meillä on jäsentemme tuki neuvotteluille.
Työniloa toivottaen,
Siru & Tanja
Tutustu ammattiliitto JHL:n muuhun toimintaan sosiaali- ja terveyspalvelualalla.
Liity jäseneksi!
JHL on Suomen monipuolisin ammattiliitto. Jäsenemme työskentelevät noin tuhannessa eri ammatissa hyvinvoinnin ja julkisten palvelujen parissa. Olit sitten sote-ammattilainen, kasvattaja, siivooja, keittäjä, sihteeri, vartija tai konduktööri, olemme ammattiliittosi!
