Yksityisen sosiaalialan neuvotteluissa suurin kiistakapula on edelleen palkankorotustaso
Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusneuvottelut ovat jatkuneet tiiviinä tällä viikolla. Keskeisin erimielisyys liittyy yhä palkankorotusten suuruuteen.
Työnantajapuoli on pitänyt linjansa tiukkana ja tarjonnut vain yleisen linjan mukaisia korotuksia. JHL puolestaan vaatii suurempia korotuksia, joilla voitaisiin kuroa kiinni perusteetonta palkkaeroa samoissa tehtävissä julkisella sektorilla työskenteleviin verrattuna.
– Tästä on sovittu osapuolten kesken jo edellisellä neuvottelukierroksella, ja asiasta on myös hankekirjaus työehtosopimuksessa, korostaa sopimusasiantuntija Tanja Tuunainen-Vainio.
JHL:n mukaan palkkaeroa ei saada kurottua kiinni, jos julkisen sektorin korotukset ovat aina prosentuaalisesti korkeampia. Julkisella sektorilla naisvaltaisten alojen palkat ovat oikeutetusti nousseet viime vuosina hieman enemmän kuin esimerkiksi miesvaltaisilla teollisuuden aloilla, mikä on osaltaan korjannut syvää palkkakuoppaa. Tästä palkkakehityksestä ei myöskään yksityisellä sotesektorilla ole mahdollista jäädä jälkeen.
– Alalla on runsaasti pienipalkkaista väkeä. Hoitajien ja ohjaajien lisäksi on paljon esimerkiksi erilaisissa sotealan laitoksissa keittiö- ja siistimistehtävissä työskenteleviä, sekä myös henkilökohtaisia avustajia. Palkkojen tulee jatkossakin mahdollistaa toimeentulo kaikissa näissä ammateissa, muistuttaa sopimusasiantuntija Siru Heromaa-Karjalainen.
Vaikka voimassa oleva työehtosopimus on päättynyt, sen ehtoja noudatetaan jälkivaikutuksen vuoksi. Sopimuksettomassa tilassa työrauhavelvoite ei kuitenkaan sido osapuolia, ja työtaistelutoimet neuvotteluiden vauhdittamiseksi ovat mahdollisia.
Neuvottelut jatkuvat ensi viikon maanantaina 19.1.
Seuraa tiedotusta Instagramissa tilillä @siruheromaakarjalainenjhl sekä JHL:n verkkosivuilla ja muissa kanavissamme.
Lisätiedot:
Tanja Tuunainen-Vainio, sopimusasiantuntija, 050 463 2243
Siru Heromaa-Karjalainen, sopimusasiantuntija, 050 472 4270