Hallinnon edustajat ja alueryhmä

JHL:n Sisä-Suomen alueen jäseniä on sekä JHL:n hallituksesta että edustajistosta. Alueella toimii myös alueryhmä, joka kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

Sisä-Suomen edustajat JHL:n hallinnossa

JHL:n hallituksessa

Teija Kaipio
varajäsen Kirsi-Leena Nurmikolu

Kati Kytömaa
varajäsen Timo Villberg

Tuula Pohjola
varajäsen Jussi Maasola

JHL:n edustajistossa

JHL:n edustajiston kokoonpanon löydät tältä sivulta.

Alueen JHL:n edustajat SAK:n edustajistossa 2020 – 2024

Altti Tiina
Nieminen Helena

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

ALUERYHMIEN UUTISIA

Alueryhmä 1.10.2022-2027

Alueryhmän puheenjohtaja Tiina Altti
1. varapuheenjohtaja Marko Moisio
2. varapuheenjohtaja Johanna Talasmäki

Alueryhmän kokoonpano aluejaoittain on seuraava:

(Kaikille jäsenille ei ole saatu valittua varajäseniä, joten puuttuvia varajäseniä täydennetään myöhemmin erikseen)

Valtakunnalliset:
Tuomas Klimoff (JHL 215)

Maakunnalliset y-sos:
Lauri Puisto (JHL 538), varajäsen Jaana Väliaho (JHL 538)

Hyvinvointialueiden henkilöstö (SHP):
Katri Asp-Dalfidan (JHL 192), varajäsen Marko Lounasranta (JHL 139)
Joni Leppänen (JHL 192), varajäsen Timo Lapila (JHL 139)

Erityisalat:
Minna Saikkonen (JHL 820)
Tommi Salmberg (JHL 120), varajäsen Jouni Tarela (JHL 120)

Raidealat:
Kim Foxell (JHL 1056), varajäsen Viljami Vaskonen (JHL 1056)

Tampere:
Marko Moisio (JHL 003), varajäsen Marko Nieminen (JHL 319)
Sari Nieminen (JHL 250), varajäsen Juhani Välitorppa (JHL 319)
Tuula Pohjola (JHL 177), varajäsen Jussi Maasola (JHL 616)
Jaana Nieminen-Marttila (JHL 583), varajäsen Janne Välimäki (JHL 583)

Tampereen kehyskunnat:
Johanna Talasmäki (JHL 270), varajäsen Liisa Tiikkaja (JHL 270)
Petri Vuori (JHL 105)

Ylä-Pirkanmaa:
Marika Ala-Herttuala (JHL 293), varajäsen Minna Hölli (JHL 201)

Ala-Pirkanmaa:
Kirsi Valta (JHL 288), varajäsen Kai Muukkonen (JHL 151)
Päivi Lehmusvirta (JHL 220), varajäsen Jutta Kuitunen (JHL 220)

Jyväskylä:
Kati Kytömaa (JHL 616), varajäsen Timo Villberg (JHL 151)
Kimmo Ahonen (JHL 616), varajäsen Jaana Valkonen-Hård (JHL 616)
Timo Rämö (JHL 325), varajäsen Jari Ritvaniemi (JHL 325)
Päivi Paakkari (JHL 754), varajäsen Jenni Hilander (JHL 754)

Pohjoinen Keski-Suomi:
Jouni Hartikainen (JHL 444), varajäsen Eija Kajakulma (JHL 608)
Teija Kaipio (JHL 608), varajäsen Kirsi-Leena Nurmikolu (JHL 250)

Läntinen Keski-Suomi
Tiina Altti (JHL 503), varajäsen Jyri Sarajärvi (JHL 503)

Itäinen Keski-Suomi:
Petri Huttunen (JHL 649)

Nuorisojaoston edustaja: