Hallinnon edustajat ja alueryhmä

JHL:n Sisä-Suomen alueen jäseniä on sekä JHL:n hallituksesta että edustajistosta. Alueella toimii myös alueryhmä, joka kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

Onko sinulla terveisiä JHL:n päättäjille?

Hallinnon edustajille voit laittaa toiveita ja ajatuksia JHL:n toiminnasta, heidän kauttaan ne kulkevat eteenpäin.

Sisä-Suomen edustajat JHL:n hallinnossa

JHL:n hallituksessa

Haapakoski Sami (samijhaapakoski@gmail.com)
varajäsen Viinikainen Merja (merja.viinikainen@siilinjarvi.fi)

Hannula Timo (timo.hannula@tampere.fi)
varajäsen Hiltunen Piri (piri.hiltunen@tamk.fi)

Hänninen Kati (kati.hanninen@saarijarvi.fi)
varajäsenLaurila Tanja (tanja.laurila@jkl.fi)

Ilomäki Pirjo  (pirjo.ilomaki@kolumbus.fi)
varajäsen Rautiola Leena (leena.salmela@elisanet.fi)

JHL:n edustajistossa

Ahonen Kimmo (kimmo.ahonen@jkl.fi)
Ala-Herttuala Marika (marika.ala-herttuala@taidekaupunki.fi)
Haukipää Sari (sari.haukipaa@gmail.com)
Helander Pepe (pepe.helander@evl.fi)
Ilminen Suvi (suvi.ilminen@gmail.com)
Kaipio Teija (teijakaipio@gmail.com)
Lötjönen Jorma (jlotjonen57@gmail.com)
Manelius Kari (kari.manelius@tampereenvera.fi)
Martins Sirpa (sirpa.martins@aanekoski.fi)
Nurmikolu Kirsileena (kirsileena.nurmikolu@tampere.fi)
Ohranen Pirjo (pirjo.ohranen@gmail.com)
Pietilä Tarja (tarja.pietila@sastamala.fi)
Pohjola Tuula (pohjolatuula@gmail.com)
Ristamäki Tapio (tapio.ristamaki@destia.fi)
Ruuskanen Jukka (jukka.ruuskanen@kympe.fi)
Vatanen Kari (vatanenkane@gmail.com)
Villberg Timo (timo.villberg@valkeakoski.fi)
Virta Terhi (terhi.virta@outlook.com)

Alueen edustajat SAK:n edustajistossa 2016-2020

Ilomäki Pirjo  (pirjo.ilomaki@kolumbus.fi)
Nieminen Helena (helena.nieminen@tampere.fi)
Nyrönen Jarmo (jarmo.nyronen@saarijarvi.fi)
Tiitinen Mika (mika.tiitinen@aliupseeriliitto.fi)

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

ALUERYHMIEN UUTISIA

Alueryhmä 2019 – 2020

Alueryhmän puheenjohtaja Helena Nieminen
varapuheenjohtaja Maritta Parkkonen

Alueryhmän kokoonpano aluejaoittain on seuraava:

(Kaikille jäsenille ei ole saatu valittua varajäseniä, joten puuttuvia varajäseniä täydennetään myöhemmin erikseen)

Valtakunnalliset:
Klaus Olsen (JHL 517)

Maakunnalliset y-sos:
Piia Puolanen (JHL 433), varajäsen Teija Kettu (JHL 433)
Minna Saikkonen (JHL 820), varajäsen Jaana Väliaho (JHL 538)

Sairaanhoitopiirit:
Suvi Ilminen (JHL 192)
Timo Lapila (JHL 193), varajäsen Marjo Perera (JHL 139)

Erityisalat:
Sari-Anna Ikonen (JHL 603), varajäsen Kari Vatanen (JHL 555)
Tapio Ristamäki (JHL 699)

Raidealat:
Kim Foxell (JHL 1056), varajäsen Antti Nissinen (JHL 1056)

Tampere:
Timo Hannula (JHL 003), varajäsen Piri Hiltunen (JHL 858)
Pirjo Ilomäki (JHL 250), varajäsen Marko Nieminen (JHL 319)
Helena Nieminen (JHL 250), varajäsen Tuula Pohjola (JHL 177)

Tampereen kehyskunnat:
Sari Haukipää (JHL 349)
Mirja Toiva (JHL 435)
Petri Vuori (JHL 105)

Ylä-Pirkanmaa:
Mirja Suntila (JHL 512), varajäsen Jaana Haavanlammi (JHL 201)

Ala-Pirkanmaa:
Tarja Pietilä (JHL 288)
Timo Villberg (JHL 151)

Jyväskylä:
Sami Haapakoski (JHL 616)
Kati Kytömaa (JHL 616), varajäsen Paula Vornanen (JHL 103)

Pohjoinen Keski-Suomi:
Kati Hänninen (JHL 444), varajäsen Tanja Laurila (JHL 103)
varajäsen Teija Kaipio (JHL 608)

Läntinen Keski-Suomi
Maritta Parkkonen (JHL 503), varajäsen Olli-Pekka Mäkelä (JHL 358)

Itäinen Keski-Suomi:
Petri Huttunen (JHL 649), varajäsen Verna Puttonen (JHL 258)