Hallinnon edustajat ja alueryhmä

JHL:n Sisä-Suomen alueen jäseniä on sekä JHL:n hallituksesta että edustajistosta. Alueella toimii myös alueryhmä, joka kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

Sisä-Suomen edustajat JHL:n hallinnossa

JHL:n hallituksessa

Teija Kaipio
varajäsen Kirsi-Leena Nurmikolu

Kati Kytömaa
varajäsen Timo Villberg

Tuula Pohjola
varajäsen Jussi Maasola

JHL:n edustajistossa

JHL:n edustajiston kokoonpanon löydät tältä sivulta.

Alueen JHL:n edustajat SAK:n edustajistossa 2020 – 2024

Altti Tiina
Nieminen Helena

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

ALUERYHMIEN UUTISIA

Alueryhmä 2019 – 30.9.2022

Alueryhmän puheenjohtaja Helena Nieminen
varapuheenjohtaja Maritta Parkkonen

Alueryhmän kokoonpano aluejaoittain on seuraava:

(Kaikille jäsenille ei ole saatu valittua varajäseniä, joten puuttuvia varajäseniä täydennetään myöhemmin erikseen)

Valtakunnalliset:

Maakunnalliset y-sos:
Piia Puolanen (JHL 433), varajäsen Teija Kettu (JHL 433)
Minna Saikkonen (JHL 820), varajäsen Jaana Väliaho (JHL 538)

Sairaanhoitopiirit:
Katri Asp-Dalfidan (JHL 192)
Timo Lapila (JHL 193), varajäsen Marjo Perera (JHL 139)

Erityisalat:
varajäsen Kari Vatanen (JHL 555)
Tapio Ristamäki (JHL 699), varajäsen Kari Manelius (JHL 120)

Raidealat:
Kim Foxell (JHL 1056), varajäsen Antti Nissinen (JHL 1056)

Tampere:
Timo Hannula (JHL 003), varajäsen Piri Hiltunen (JHL 858)
Pirjo Ilomäki (JHL 250), varajäsen Marko Nieminen (JHL 319)
Helena Nieminen (JHL 250), varajäsen Tuula Pohjola (JHL 177)

Tampereen kehyskunnat:
Sari Haukipää (JHL 349), varajäsen Kaija Järvinen (JHL 270)
Mirja Toiva (JHL 435)
Petri Vuori (JHL 105)

Ylä-Pirkanmaa:
Mirja Suntila (JHL 512), varajäsen Jaana Haavanlammi (JHL 201)

Ala-Pirkanmaa:
Tarja Pietilä (JHL 288)
Timo Villberg (JHL 151)

Jyväskylä:
Sami Haapakoski (JHL 616)
Kati Kytömaa (JHL 616), varajäsen Paula Vornanen (JHL 103)

Pohjoinen Keski-Suomi:
Kati Hänninen (JHL 444), varajäsen Tanja Laurila (JHL 103)
Teija Kaipio (JHL 608), varajäsen Katja Arkimaa (JHL 264)

Läntinen Keski-Suomi
Maritta Parkkonen (JHL 503), varajäsen Olli-Pekka Mäkelä (JHL 358)

Itäinen Keski-Suomi:
Petri Huttunen (JHL 649), varajäsen Verna Puttonen (JHL 258)

Nuorisojaoston edustaja:
Mohamed Yousif