Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Pirkanmaan ja Keski-Suomen aluetoimistot yhdistyvät 1.1.2018 Sisä-Suomen aluetoimistoksi. Sisä-Suomen aluetoimisto palvelee jäseniä ja yhdistyksiä Pirkanmaan ja Keski-Suomen maakuntien alueella.

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

Onko sinulla terveisiä JHL:n päättäjille? Hallinnon edustajille voit laittaa toiveita ja ajatuksia JHL:n toiminnasta, heidän kauttaan ne kulkevat eteenpäin.

Pirkanmaan edustajat JHL:n hallinnossa

JHL:n hallituksessa

Hannula Timo (timo.hannula@tampere.fi)
varajäsen Hiltunen Piri (piri.hiltunen@tamk.fi)

Ilomäki Pirjo  (pirjo.ilomaki@kolumbus.fi)
varajäsen Rautiola Leena (leena.salmela@elisanet.fi)

JHL:n edustajistossa

Ala-Herttuala Marika (marika.alaherttuala@gmail.com)
Helander Pepe (pepe.helander@evl.fi)
Lötjönen Jorma (jlotjonen57@gmail.com)
Manelius Kari (kari.manelius@tampereenvera.fi)
Nurmikolu Kirsileena (kirsileena.nurmikolu@tampere.fi)
Pietilä Tarja (tarja.pietila@sastamala.fi)
Pohjola Tuula (tuula.pohjola@tampere.fi)
Ristamäki Tapio (tapio.ristamaki@parkano.fi)
Ruuskanen Jukka (jukka.ruuskanen@kympe.fi)
Uusikartano Arja (arja.uusikartano@ylojarvi.fi)
Villberg Timo (timo.villberg@valkeakoski.fi)
Virta Terhi (terhi.virta@outlook.com)

Pirkanmaan alueen edustajat SAK:n edustajistossa 2016-2020

Ilomäki Pirjo  (pirjo.ilomaki@kolumbus.fi)
Nieminen Helena (helena.nieminen@tampere.fi)

Keski-Suomen edustajat JHL:n hallinnossa

JHL:n hallituksessa

Kati Hänninen JHL 444 Saarijärvi (kati.hanninen@saarijarvi.fi)
varajäsen Tanja Laurila JHL 103 Jyväskylä (tanja.laurila@jkl.fi)

Sami Haapakoski JHL 616 Jyväskylä (samijhaapakoski@gmail.com)

JHL:n edustajistossa

Teija Kaipio JHL 608 Äänekoski (teijakaipio@gmail.com)
Hanna Katajamäki JHL 616 Jyväskylä (hanna.katajamaki@jkl.fi)
Sirpa Martins JHL 608 Äänekoski (sirpa.martins@aanekoski.fi)
Pirjo Ohranen JHL 103 Jyväskylä (pirjo.ohranen@gmail.com)
Kari Vatanen JHL 555 Jyväskylä (kari.vatanen@jynet.fi)
Kari Yksjärvi JHL 616 Jyväskylä (kari.yksjarvi@jkl.fi)

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

ALUERYHMIEN UUTISIA

Pirkanmaan alueryhmä

Aluevastaavat ja yhdistykset

Alue 1 – Tampere:
Helena Nieminen ja Marko Nieminen, varalla Markku Itkonen ja Mika Koivula
Yhdistykset: 003,012, 177, 249, 250,251,319, 489, 578, 583

Alue 2 – Tampereen seutukunnat: Kaija Järvinen ja Mirja Toiva
yhdistykset: 105, 201, 236, 267, 270, 286, 349, 435, 747

Alue 3 – Ylä-Pirkanmaa: Mirja Suntila, varalla Päivi Lindström
Yhdistykset: 293, 320, 512, 640

Alue 4 – Ala-Pirkanmaa: Tarja Pietilä, varalla Sari Nieminen
Yhdistykset: 151, 187, 220, 288, 702

Sairaanhoitopiiri, oppilaitokset, yksityisen puolen terveys ja hyvinvointi:
Jouni Kainukangas ja Jaana Väliaho, varalla Terhi Virta ja Mirja Ahonen
Yhdistykset: 066, 139, 366, 441, 517, 538, 643, 660, 820, 858

Yksityinen ala kunnossapito: Tapio Ristamäki, varalla Kari Manelius
Yhdistykset: 120, 524, 699, 841

Raideliikenne ja valtio: Antti Nissinen ja Kim Foxell
Yhdistykset: 1019, 1041, 1056, 1060, 1103, 215, 515, 811, 825, 848

Nuorisojaoston edustaja: Johanna Perkiö
Alueryhmän puheenjohtaja:
 Ashton Peasley
Alueryhmän varapuheenjohtaja: Tapio Ristamäki

Pirkanmaan alueryhmä 2017

Pirkanmaan alueryhmän tiedotteet 2017
Tiedote 4.9.2017 (pdf)
Tiedote 8.5.2017 (pdf)
Tiedote 9.4.2017 (pdf)
Tiedote 12.3.2017 (pdf)
Tiedote 26.1.2017 (pdf)

Pirkanmaan alueryhmän esitteet
Alue 1 (pdf)
Alue 2 (pdf)
Alue 3 (pdf)
Alue 4 (pdf)
Raideliikenne ja valtio (pdf)
Sairaanhoitopiiri, oppilaitokset, yksityisen puolen terveys ja hyvinvointi (pdf)
Yksityinen ala kunnossapito (pdf) 
Nuorisojaoston edustaja (pdf)
Puheenjohtaja (pdf)

Keski-Suomen alueryhmä

Alueryhmän jäsenet ja henkilökohtaiset varajäsenet

Suvi Oikari (JHL 444 Saarijävi)
varajäsen: Jarkko Huikari (JHL 463 Pihtipudas)
Teija Kaipio (JHL 608 Äänekoski)
varajäsen: Eija Kajakulma (JHL 608 Äänekoski)
Olli-Pekka Mäkelä (JHL 358 Petäjävesi)
varajäsen: Reijo Kinnunen (JHL 362 Keuruu)
Maritta Parkkonen (JHL 503 Jämsä)
varajäsen: Jyri Sarajärvi (JHL 503 Jämsä)
Tanja Laurila (JHL 103 Jyväskylä)
varajäsen: Tiina Mäkisalo (JHL 258 Laukaa)
Hanna Katajamäki (JHL 616 Jyväskylä)
varajäsen: Sami Haapakoski (JHL 616 Jyväskylä)
Marja-Liisa Tuikkanen (JHL 192 Jyväskylä)
varajäsen: Riitta Varjoranta-Kähkönen (JHL 192 Jyväskylä)
Petri Huttunen (JHL 649 Hankasalmi)
varajäsen: Petri Pukari (JHL 754 Muurame)
Asko Riikonen (JHL 1059 Jyväskylä)
varajäsen: Kari Vatanen (JHL 555 Jyväskylä)
Piia Puolanen (JHL 433 Jyväskylä)
varajäsen: Teija Kettu (JHL 433 Jyväskylä)
Kati Hänninen (JHL 444 Saarijärvi), liiton hallituksen jäsen
Marja-Liisa Juven (JHL 503 Jämsä), liiton hallituksen jäsen