JHL-talo ja JHL:n puhelinpalvelut ovat suljettuina 14.–15.5. Voit hoitaa jäsenasioitasi omaJHL-palvelussa vuorokauden ympäri.
Terveyspalvelualan työehtosopimuksen neuvottelut jatkuivat 30.4.2026
Neuvotteluissa jatkettiin tänään tekstikysymysten käsittelyä. Sopimusratkaisuun ei kuitenkaan vielä päästy.
Sopimuskausi päättyy tänään 30.4. Sopimuksettomasta tilasta huolimatta vanhan työehtosopimuksen määräyksiä noudatetaan, kunnes uusi sopimus on solmittu.
Terveyspalvelualan Unioni haluaa jatkaa neuvotteluja sopimusteitse. Neuvotteluja jatketaan vapun jälkeen.
Terveyspalvelualan Unioni on neuvottelujärjestö, johon kuuluvat ammattiliitto JHL, Akavan Sairaanhoitajat ja Taja, Ammattiliitto Jyty, Kuntoutusalan Asiantuntijat KA, Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia, Suomen Puheterapeuttiliitto, Suomen Terveydenhoitajaliitto ja Suomen Työterveyshoitajaliitto. Työnantajia puolestaan edustaa Hyvinvointiala HALI ry.
Liity jäseneksi!
JHL on Suomen monipuolisin ammattiliitto. Jäsenemme työskentelevät noin tuhannessa eri ammatissa hyvinvoinnin ja julkisten palvelujen parissa. Olit sitten sote-ammattilainen, kasvattaja, siivooja, keittäjä, sihteeri, vartija tai konduktööri, olemme ammattiliittosi!
