Siirry sisältöön
Ammattiliitto JHL
  • OmaJHL
  • Yhteystiedot
  • Työttömyyskassa
    • Svenska
    • English
  • Liity jäseneksi
  • Yhteystiedot
  • Etusivu
  • Ajankohtaiset
    • Sopimusneuvottelut
      • Neuvottelutermit
    • Vaikuttaminen
      • Tulevaisuuden työelämä
      • Oikeudenmukainen verotus
      • Tulevaisuuden työelämä
      • Hyvinvointialueet
      • Koulutuspoliittinen edunvalvonta
      • Kansainvälinen toiminta
    • Koulutus- ja tapahtumakalenteri
  • Työ
    • Työehtosopimukset
      • Yksityisen sosiaalipalvelualan tes
      • Henkilökohtaisten avustajien Heta-tes
    • Työelämäkysymykset
    • Työsuojelu ja -hyvinvointi
  • Jäsenyys
    • Liity jäseneksi
    • Jäsenedut
    • Mikä on jäsenpalvelu omaJHL
    • JHL-SHOP
    • Työttömyyskassa
  • Osallistu
    • Koulutus- ja tapahtumakalenteri
    • JHL kouluttaa
    • 1001 ammattia – ammattialat
      • Kasvatus- ja ohjausala
      • Ravitsemis- ja puhtausala
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Teknisten-, energian ja liikenteen alat
      • Tietotyö-, hallinto- ja kirjastoala
      • Turvallisuusala
      • JHL-alojen avoimet työpaikat
    • Nuoret ja opiskelijat
    • Maahanmuuttajat
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
    • Säännöt, ohjeet, mallit
    • Yhdistystoiminnan tekijät
    • Apuvälineitä yhdistystoimintaan
    • Yhdistysten omat koulutukset ja JHL:n tuki
    • JHL-yhdistysten nettisivut ja somekanavat
    • Työtaistelut
      • Lakot ja muut työtaistelutoimet
      • Usein kysytyt kysymykset lakosta
      • Usein kysytyt kysymykset ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta
      • Työtaistelutermit haltuun
    • Luottamusmiehille
    • Työsuojeluvaltuutetuille
    • Oikeusapua ammattiliitosta – JHL:n oikeustapaukset
  • Tietoa JHL:stä
    • Yhteystiedot
      • JHL:n edustajisto ja hallitus
      • Henkilöstön yhteystiedot
    • JHL:n aineistopankki
    • Työelämäinfot oppilaitoksille
    • Palkanlaskijoille
    • Töihin JHL:ään
  • Työttömyyskassa
  1. Etusivu
  2. Uutiset
  3. JHL: Tulevaisuuden hoitajat on tehty työhyvinvoinnista, hyvästä johtamisesta ja kannustavasta palkasta

JHL: Tulevaisuuden hoitajat on tehty työhyvinvoinnista, hyvästä johtamisesta ja kannustavasta palkasta

14.7.2022

JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine muistuttaa, että Suomessa on hoitajapula. Sosiaali- ja terveysministeriö on vuoden ajan yhdessä julkisen ja yksityisen työnantajan sekä palkansaajajärjestöjen kanssa työstänyt toimenpiteitä hoitajapulan taltuttamiseksi. Mukana on ollut erilaisia asiantuntijayhteisöjä, esimerkiksi hoito- ja hoivatyöhön keskittyneitä digiratkaisuasiantuntijoita.

Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine toteaa, että hoitajapulaan on olemassa ratkaisu. Hän puhui Porin Suomi Areenassa torstaina.

– Nyt on aika ottaa ne keinot käyttöön työpaikoilla. Joissain sairaaloissa on jo ryhdytty panostamaan hoitajien jaksamiseen. Hoitajien on saatava tehdä oman koulutuksensa mukaisia töitä. Siksi sairaaloissa on käyty hoitajien tehtäviä läpi ja on löydetty esim. potilaskuljetuksiin ratkaisu. Uusi ammattikunta potilaskuljetuksiin on syntynyt ja hoitajat ovat päässeet keskittymään varsinaisiin hoito- ja hoivatehtäviin.

Sairaanhoitajien ja lähihoitajien koulutuspaikkoja on nostettava, kun kerran hoitajista on pula.

– Turussa hakijoita sairaanhoitajakoulutukseen oli 765 ja sisään otettiin vain 61 opiskelijaa. On kysyttävä, onko meillä oikeasti hoitajapula vai emmekö osaa ratkaista pulaa oikeilla välineillä.

Niemi-Laineen mukaan hoitajien työn tueksi on olemassa paljon digitaalisia ratkaisuja.

– Ongelma on kuitenkin edelleen se, ettei hoitajakoulutuksessa ole vahvoja kokonaisuuksia digivälineiden käyttöön hoitotyössä. Tämän lisäksi työpaikoilla ei ole digivälineisiin riittävää ja jatkuvaa perehdyttämistä.

– Hoitajien keskittyminen omaan työhönsä on parhaiten mahdollista vain, kun rinnalla työskentelee erilaisia ammattilaisia avustavissa tehtävissä kuten esimerkiksi välinehuoltajat, laitoshuoltajat ja hoiva-avustajat. Hoitajien tehtäviä eivät voi lain mukaan hoitaa muut kuin laillistetut hoitajat. Kenenkään työtä ei siis halvenneta. Hoiva-avustajien avustava tehtävä on jo olemassa sairaaloissa ja vanhusten sosiaalipalveluissa. Hoitajien työssäjaksaminen on parantunut ja pito- ja vetovoima on siis parantunut.

Niemi-Laine toteaa, että työaikojen järjesteleminen ja kokonaisten vapaapäivien pitämiseen on panostettava hoitotyön johtamisessa.

– Ylipäänsä johtamisen merkitys on suuri hoitajien työssä, koska työ on kuormittavaa ja silloin hyvä johtaminen tukee ennaltaehkäisevästi räätälöidyillä malleilla hoitajien jaksamista.

Palkat on laitettava kuntoon kaikkien henkilöstöryhmien osalta sote-alalla.

– Kunta-alan sote-sopimus ratkaisu sekä yksityisen on sopimus ratkaisu ovat hyviä. Sote-sopimukseen aletaan valmistelemaan uutta sote-palkkausjärjestelmää syksyllä. Kaikki hoitajat saavat sote-sopimuksen mukaiset palkankorotukset.

– Nyt on aika lopettaa tuuleen huutaminen ja tarttua hoitajapulassa olemassa oleviin ratkaisuihin. Hoitajien ammatti on tärkeää ja on vastuullista, että yhdessä kaikki järjestöt lähtevät tekemään töitä hoitajien työn arvon palauttamisen puolesta, Päivi Niemi-Laine haastaa.

Lisätiedot:
JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine 040 702 4772

Viimeisimmät uutiset

  • Eväitä työn muutokseen – katso uudet videot
  • Uusi jäsenetu karavaanareille Koskenpäässä Jämsässä
  • Psykopodiaa -podcastin aiheena eettinen stressi
  • Airpron ja Finavian uudet työehtosopimukset hyväksytty
  • Ammattiliitto JHL mukana Taimiteossa myös tänä kesänä
  • JHL: Koulunkäynninohjaajien asema kirjattava perusopetuslakiin

Jaa tämä sivu

  • Jaa Facebookissa
  • Jaa Twitterissä
  • Jaa sähköpostilla
  • Jaa WhatsAppilla
  • Jaa Telegramilla

Liity vahvaan joukkoon

Liity jäseneksi
Ammattiliitto JHL

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Käyntiosoite: Sörnäisten Rantatie 23, 00500 Helsinki
Postiosoite: PL 101, 00531 Helsinki

Yhteystiedot
Aluetoimistot

Sivuston sisältö

  • Etusivu
  • Ajankohtaiset
  • Työ
  • Jäsenyys
  • Osallistu
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
  • Tietoa JHL:stä

Pikalinkit

  • Työttömyyskassa
  • Liity jäseneksi
  • Svenska
  • English

Seuraa meitä

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • LinkedIn

© 2023 Ammattiliitto JHL
  • Tietoa evästeistä
  • Tietosuojaseloste
  • Saavutettavuusseloste