Kan man trotsa den allmänna linjen utan påföljder?
Den privata socialservicebranschen har sent omsider fått ett kollektivavtal. Fackförbundet JHL:s förhandlare Tanja Tuunainen-Vainio och Siru Heromaa-Karjalainen beskriver den krokiga vägen som ledde till att även JHL är en av avtalsparterna.
Den privata socialservicebranschens förhandlingar har varit långa och tunga. Branschen har nu slutligen fått ett kollektivavtal efter många om och men.
Förhandlingar inom den privata social- och hälsovårdssektorn inleddes i början av november. Arbetstagarorganisationerna samarbetade från första början intensivt med att ställa upp mål och författa kollektivavtalstexter. Trots att alla hade sina egna betoningar, lyckades vi utarbeta ett gemensamt papper. Även arbetsgivaren noterade att samarbetet var tätt denna avtalsrunda.
Eftersom ingen enighet med arbetsgivaren nåddes vid förhandlingsbordet, övergick processen till medling med ledning av riksmedlaren i slutet av januari. Samarbetet för de gemensamma målen fortsatte ända tills JHL som enda arbetstagarorganisation beslutade att förkasta riksmedlarens första medlingsbud från den 14 februari.
Vi trodde fortfarande att vi som en enad front åtminstone kunde försöka trotsa den så kallade allmänna linjen för löneförhöjningar. Bara ett par dagar tidigare hade vi och en del av de andra förbunden publicerat ett pressmeddelande om att bryta mot denna linje, där vi krävde att våra medlemmar och hela branschen skulle få en bättre lönelösning.
Under hela förhandlingarna hade det gjorts klart för oss att den allmänna linjen inte kommer att överskridas. Detta var i strid med vad vi uttryckligen hade avtalat om i det tidigare kollektivavtalet: att löneskillnaderna mellan den privata och den offentliga sektorn skulle minskas. Förbunden hade en utmaning framför sig, eftersom den offentliga sektorn i fjol hade nått en lönelösning som överskred den allmänna linjen. Att komma ikapp var alltså inte helt enkelt.
Vi krävde hela tiden en bättre lönelösning för våra medlemmar och hela branschen.
Härifrån började saker röra sig åt ett underligt håll. Mediernas uppmärksamhet var plötsligt på JHL, och de offentliga proportionerna växte på ett sätt vi inte hade kunnat förutse. Arbetsgivarsidan hade redan tidigare eftersträvat att splittra arbetstagarnas enade front. Nu hade den verktyg till det.
När ett nytt kollektivavtal för den privata socialservicebranschen slutligen slöts, var JHL inte med. Avtalet hade ingåtts bakom ryggen på oss.
Vi gavs ingen chans
Så vad hände? Tisdagen den 24 februari gav riksmedlaren ett andra medlingsbud, och organisationerna väntades svara på det på morgonen lördagen den 28 februari. Men fredagen den 27 februari klockan 15 brakade det loss: Till vår överraskning läste vi i sociala medier att avtalet redan var slutet. Ingen av de andra avtalsparterna hade kontaktat oss, inte ens när avtalet redan hade gått i mål.
På lördag morgon samlades vi hos riksmedlaren enligt den ursprungliga tidtabellen. Syftet var att svara på tisdagens medlingsbud. Men mötets innehåll ändrades naturligtvis i och med faktumet att ett avtal redan hade slutits och medlingsbudet därmed var betydelselöst.
Vi hade läst om innehållet och lönelösningen i fredagskvällens avtal på de andra organisationernas webbplatser. Vi var överraskade att se att lönelösningen de andra hade slutit tillsammans var exakt lik den lösning vi på JHL hade eftersträvat under förhandlingarna med undantag av löneförhöjningarnas nivå. Vi hade sökt högre allmänna höjningar och kraftigt argumenterat mot en lokal lönepott. Dessa element hade slutligen inkluderats i förhandlingsresultatet.
Vi har fått höra att vi förde för mycket liv om att bryta mot den allmänna linjen och som ett förbund hade för hårda tag. Vi hade försökt kämpa för bättre anställningsvillkor och löner som överskred den allmänna linjen för hela branschen, i samarbete med de andra. Men plötsligt hade vi uppenbarligen brutit deras förtroende.
Vi för liv för branschen
Vi håller fast vid vår åsikt att den privata socialservicebranschen måste få bättre anställningsvillkor och bättre löner. Det måste vara möjligt att argumentera för detta utan att JHL eller någon annan part knuffas bort från förhandlingsbordet.
Vi måste kunna ifrågasätta de parter som står bakom linjedragningarna. Samhällsdebatt måste få föras om situationer där man kan avvika från den allmänna linjen.
Kunde man inte avvika från den till exempel när en lågavlönad, kvinnodominerad bransch får lägre löner för samma arbete än den offentliga sektorn? Eller i en situation där samma löneförhöjningar i procent bara ökar löneskillnaderna i euro i förhållande till exportbranschernas löner? När en bransch håller på att förbli i en evig lönegrop och lönejämställdheten håller på att ta flera steg bakåt?
Man måste kunna ta upp den allmänna linjens brister och kritisera dem. Det är inte möjligt om arbetstagarorganisationerna inte är en enad front. Osämja och gräl drar endast arbetsgivaren nytta av.
Helsingin Sanomat skrev den 2 mars 2026 att de andra förbunden har förödmjukat JHL. Vi anser oss inte förödmjukade – tvärtom. Vi har kämpat för våra medlemmars intressen så långt som det var möjligt.
Vi var tvungna att godkänna avtalet som de andra slöt utan oss så att vi även i framtiden kan kämpa för våra medlemmar. Vi hoppas att alla parter i fortsättningen garanteras en möjlighet att påverka avtalets innehåll.
Helsingin Sanomat skrev också att JHL försökte ”visa sig vara ett maktförbund inom social- och hälsovårdssektorn”. Om det är så man vill beskriva att med hög röst bevaka branschens och våra medlemmars intressen, tar vi tacksamt emot titeln.
JHL:s värderingar är fortsättningsvis inte till salu.
Under hela processen har vi fått stöd både av våra medlemmar och andra arbetstagare inom branschen. De har förhållit sig positivt till att det förs liv om branschens lönemissförhållanden.
För detta stöd vill vi alldeles särskilt tacka hela den privata socialservicebranschens breda arbetstagarskara. Ert arbete är ovärderligt viktigt, och ni förtjänar att få er röst hörda. Arbetet för bättre löner och anställningsvillkor fortsätter.
JHL:s värderingar är fortsättningsvis inte till salu.