Siirry sisältöön
Ammattiliitto JHL
  • OmaJHL
  • Yhteystiedot
  • Työttömyyskassa
    • Svenska
    • English
  • Liity jäseneksi
  • Yhteystiedot
  • Etusivu
  • Ajankohtaiset
    • Painava syy – Nyt on sinun aikasi toimia
    • Sopimusneuvottelut
      • Neuvottelutermit
    • Ammattiliitto JHL ja vaikuttaminen
      • Vaikuttamalla saadaan parempi työelämä
      • Kärkihankkeet
      • Tutkittu tieto
      • Sosiaali- ja terveyspolitiikka
      • Koulutuspoliittinen edunvalvonta
      • Kansainvälinen edunvalvonta JHL:ssä
    • Koulutus- ja tapahtumakalenteri
  • Työ
    • Työehtosopimukset
      • Yksityisen sosiaalipalvelualan tes
      • Henkilökohtaisten avustajien Heta-tes
    • Työelämäkysymykset
    • Työsuojelu ja -hyvinvointi
  • Jäsenyys
    • Liity jäseneksi
    • Jäsenmaksu
    • Jäsenedut
    • Mikä on jäsenpalvelu omaJHL
    • JHL-SHOP
    • Työttömyyskassa
  • Osallistu
    • Koulutus- ja tapahtumakalenteri
    • JHL kouluttaa
    • 1001 ammattia – ammattialat
      • Kasvatus- ja ohjausala
      • Ravitsemis- ja puhtausala
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Teknisten-, energian ja liikenteen alat
      • Tietotyö-, hallinto- ja kirjastoala
      • Turvallisuusala
      • JHL-alojen avoimet työpaikat
    • Nuoret ja opiskelijat
    • Maahanmuuttajat
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
    • Säännöt, ohjeet, mallit
    • Yhdistystoiminnan tekijät
    • Apuvälineitä yhdistystoimintaan
    • Yhdistysten omat koulutukset ja JHL:n tuki
    • JHL-yhdistysten nettisivut ja somekanavat
    • Työtaistelut
      • Lakot ja muut työtaistelutoimet
      • Usein kysytyt kysymykset lakosta
      • Usein kysytyt kysymykset ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta
      • Työtaistelutermit haltuun
    • Luottamusmiehille
    • Työsuojeluvaltuutetuille
  • Tietoa JHL:stä
    • Yhteystiedot
      • JHL:n edustajisto ja hallitus
      • Henkilöstön yhteystiedot
    • JHL:n aineistopankki
    • Työelämäinfot oppilaitoksille
    • Palkanlaskijoille
    • Töihin JHL:ään
  • Työttömyyskassa
  1. Etusivu
  2. Blogi
  3. JHL saavutti tavoitteensa sopimuskierroksella poikkeustilanteesta huolimatta

JHL saavutti tavoitteensa sopimuskierroksella poikkeustilanteesta huolimatta

30.6.2020

JHL:n jäsenten uusista työehdoista neuvoteltiin tänä keväänä koronan varjostamassa ilmapiirissä. Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine summaa blogikirjoituksessaan kulunutta sopimuskierrosta. Erityisen tärkeää oli se, että neuvottelutulos ei jäänyt syksylle.

Tammikuussa käynnistyivät JHL:n sopimusneuvottelut kunta-alalla, valtiolla ja yksityisillä aloilla. Sopimustavoitteet oli hiottu edellisenä keväänä liiton hallituksen kanssa. Pohjana käytettiin laajaa jäsenkyselyä. Oli hyvä olo, että sopimuneuvottelujen tavoitteet oli hyvin kaulittu ja käännetty. Työnantajallakin näytti olevan samat tavoitteet kuin palkansaajilla – kikyt pois ja palkankorotukset kuuluvat kaikille.

Neuvottelut sotki Kiinasta liikkeelle lähtenyt koronavirus, joka myöhemmin muuttui pandemiaksi. Suomi ja koko maailma meni maaliskuun puolivälissä sekaisin. Eräänä sopimusneuvotteluiltana tuli kutsu sosiaali- ja terveysministeriöön. Siellä kerrottiin karu totuus siitä, mistä viruksessa on kyse ja mitä viruksen leviämisestä seuraa. Toimenpiteet viruksen pysäyttämiseksi olivat massiivisia.

JHL siirtyi miltei saman tien etätyöskentelyyn. Halusimme turvata henkilöstön kyvyn tarjota palveluja jäsenillemme pandemian aikana. Toki ensisijainen tehtävä tässä kohtaa oli turvata työntekijöiden henki ja terveys. Samanaikaisesti sopimusneuvottelut siirtyivät etäkokouksiksi. Sopimusneuvottelut kunta-alalla vaikeutuivat. Maaliskuun lopussa totesimme, että neuvottelutulokseen oli vaikea päästä, koska joillakin oli tavoitteita, jotka eivät kohdanneet todellisuutta. Suomen talous oli menossa huonoon suuntaan maailman taloudellisen tilanteen vuoksi. Silti neuvottelupöydässä oli tahoja, joilla ei ole tietoa talouden huononemisen vaikutuksista kuntiin ja jäsentemme työpaikkoihin.

Kuntia ja kuntayhtymiä edustava työantajakeskusjärjestö Kuntatyönantajat KT oli valmis sopimaan koko ajan kiky-tunneista ja yleisen tason palkankorotuksista, vaikka taloudellinen tilanne oli heikkenemässä. Aprillipäivänä tapasimme valakunnansovittelija Vuokko Piekkalan vapaaehtoisen sovittelun äärellä. Sovittelu kesti aina vappuaattoon asti, jolloin kuntapääsopijoiden hallinnot saivat käsiteltäväkseen sovittelijan ratkaisuesityksen. Ratkaisuesitys oli hyvä. Kuitenkaan se ei mennyt läpi kaikkien pääsopijoiden hallinnoissa, vaikka ratkaisuesitys antoi paljon. Historiallista sinänsä oli se, että koko valtakunnansovittelijan sovittelu tehtiin etäyhteyksien kautta.

KT-neuvottelupöydässä saimme vihdoin tuloksen toukokuun lopussa. Neuvottelutulos oli sama kuin valtakunnansovittelijan ratkaisuesitys. Kikyt pois, yleisen tason palkankorotus, uusi sote-työehtosopimus sekä sekalinjainen ratkaisu, joka vie tasa-arvoisempaan suuntaan matalimpia palkkoja. Tämä oli JHL:n erityinen toive ja se toteutui. Lisäksi saimme palkkaohjelman, jota olimme tavoitelleet. Olimme myös jättäneet neuvotteluissa KT:lle JHL:n näkemyksen siitä, miten palkkaohjelma rahoitetaan. KT:n ratkaisusta puuttui kuitenkin hoitajille suunnattu erillinen koronalisä, joka oli valtakunnansovittelijan ratkaisuesityksessä. Toki alusta asti JHL vaati, että koronan vuoksi kaikkien ammattiryhmien olisi pitänyt saada koronaan liittyvää erillislisää.

JHL saavutti sen minkä oli jäsenilleen luvannut. Kiky-tunnit saatiin pois ja samoin saimme yleisen tason palkankorotukset. Saimme paljon muutakin, vaikka talouden tilanne paheni neuvottelujen aikana kokoajan. Tärkeää oli, että neuvottelut eivät siirtyneet syksyyn, sillä nähtävillä on, että syksystä on tulossa työmarkkinoilla vaikea.

Näissä sopimusneuvotteluissa ensimmäistä kertaa oli vakavaa maalittamista. Neuvotteluosaamisessa oli suuria puutteita joillakin järjestöillä ja se korvattiin haukkumalla ja mustamaalaamalla muita somessa.

On kohtuutonta, että sopimusneuvottelupöytään vietiin somen kautta jäseniä, joilla ei ollut harmaata hajua siitä, miten asioihin päädyttiin. Toivon, että seuraavalla neuvottelukierroksella uskalletaan neuvotella eikä laittaa ulkopuolisia arvioimaan huutoäänestyksellä ja mutulla neuvottelijoiden puolesta mitä sopimuksen tulisi sisältää. Tämä on mielestäni vastuullista neuvottelutoimintaa.

Nyt on aika rentoutua ja irrottautua hetkeksi lomalle. Hyvää kesää kaikille!

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Nyt on SOTE-sopimuksen kehittämisen aika 19.1.2022
  • Kaikki yhdessä kaikkien puolesta 5.1.2023
  • Verrokkeja ja heijastuksia – näin pääsimme kunta- ja hyvinvointialan palkankorotuksiin 8.3.2023
  • Ammattiliitot pyrkivät takaamaan yksityisen sotesektorin veto- ja pitovoiman  2.6.2023

Päivi Niemi-Laine

Päivi Niemi-Laine on JHL:n nykyinen yhteiskuntasuhteiden johtaja, joka toimi liiton puheenjohtajana 23.11.2023 saakka.

Niemi-Laine haluaa pitää kiinni julkisrahoitteisista palveluista. Politiikan suurkuluttaja. Yhteiskunnallinen vaikuttaja heikompien puolesta. Hyvä  ja oikeudenmukainen elämä kuuluu kaikille.

Seuraa kirjoittajaa X:ssä: @paiviNI

Näytä lisää kirjoittajalta (54)

Jaa tämä sivu

  • Jaa Facebookissa
  • Share on X
  • Jaa sähköpostilla
  • Jaa WhatsAppilla
  • Jaa Telegramilla

Liity vahvaan joukkoon

Liity jäseneksi
Ammattiliitto JHL

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Käyntiosoite: Sörnäisten Rantatie 23, 00500 Helsinki
Postiosoite: PL 101, 00531 Helsinki

Yhteystiedot
Aluetoimistot

Sivuston sisältö

  • Etusivu
  • Ajankohtaiset
  • Työ
  • Jäsenyys
  • Osallistu
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
  • Tietoa JHL:stä

Pikalinkit

  • Työttömyyskassa
  • Liity jäseneksi
  • Svenska
  • English

Seuraa meitä

  • Facebook
  • X / Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • LinkedIn
  • TikTok

© 2023 Ammattiliitto JHL
  • Tietoa evästeistä
  • Tietosuojaseloste
  • Saavutettavuusseloste