Valtion sopimusneuvotteluissa neuvoteltavaa edelleen yllin kyllin

Valtion virka- ja työehtoneuvotteluissa työnantaja esitteli toisen tarjouksen. Asiakysymyksissä riittää edelleen neuvoteltavaa yllin kyllin.

Työnantaja esitteli valtion sopimusneuvotteluissa toisen tarjouksen, joka olikin kokonaisuudeltaan hieman toisenlainen kuin ensimmäinen. Keskustelut jatkuvat edelleen perhevapaan osalta sekä tietysti sopimuskorotusten ja muodon sekä myös kauden osalta.

Monia asiakysymyksiä on edelleen pöydällä, vaikka karsintaakin on tapahtunut. Neuvoteltavaa riittää yllin kyllin edelleen. Sopimuskausi päättyy 28. helmikuuta.

Neuvottelut jatkuvat huomenna maanantaina 28.2 klo 13.00.

Katso videolta valtion sopimusneuvottelija Jorma Viialan terveiset sunnuntailta!

Valtion virka- ja työehtosopimuksessa ovat JHL:n lisäksi järjestöistä mukana Pro ja Juko.

Lisätiedot:

Jorma Viiala, vastaava sopimusasiantuntija, 040 310 1215
Erika Mattsson, sopimusasiantuntija, 0400 461 411

P.S. Missä pöydässä käydään kuuminta vääntöä? Kenen ehdot on jo taputeltu? Tarkista kaikkien JHL:n alojen neuvottelutilanne sivulta jhl.fi/neuvottelutilanne. Ota seurantaan myös JHL:n Facebook ja Twitter. #1001ammattia #JHLneuvottelee