Turun kaupunki maksoi samasta työstä kahta eri palkkaa – oikeus tuomitsi maksamaan jättikorvaukset
Varsinais-Suomen käräjäoikeus katsoi, että kaupunki oli menetellyt tasapuolisen kohtelun velvoitteen vastaisesti.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi Turun kaupungin maksamaan merkittävät korvaukset kahdelle liikuntapaikkatyöntekijälle.
Toiselle työntekijälle kaupunki joutuu maksamaan ansionmenetyksestä hiukan yli 70 000 euron korvaukset ja toiselle noin 47 000 euron korvaukset.
Oikeuden mukaan Turun kaupunki noudatti vuodesta 2015 alkaen samaa työtä tekevien liikuntapaikkatyöntekijöiden työsuhteissa kahta eri työehtosopimusta.
Osa työntekijöistä oli tuntipalkkaisia ja osa kuukausipalkkaisia.
Turun kaupunki kiisti rikkoneensa tasapuolisen kohtelun velvoitetta. Sen mukaan alalla voidaan noudattaa sekä kunta-alan teknisen henkilöstön sopimusta (TS) että tuntipalkkaisen henkilöstön työehtosopimusta (TTES).
JHL ohjeistaa luottamusedustajiaan
Tämä johti kuitenkin siihen, että TS:n piirissä työskennelleiden palkka oli muodostunut pienemmäksi kuin niiden, joihin sovellettiin TTES:iä.
Käräjäoikeus katsoi, että kaupunki oli menetellyt tasapuolisen kohtelun velvoitteen vastaisesti, kun se oli teettänyt samaa työtä eri työehdoilla ja määräsi kaupungin maksamaan vahingonkorvauksena palkanerotuksen.
Oikeuden mukaan kaupunki oli omalla päätöksellään alkanut kohdella työntekijöitään eriarvoisesti ja aiheuttanut myös eriarvoisuutta palkanmaksussa.
Tuomio ei ole lainvoimainen. Turun kaupunki on ilmoittanut olevansa siihen tyytymätön.
Ammattiliitto JHL ohjeistaa alan luottamusedustajiaan tarvittavista tuomion perusteella paikallisesti tehtävistä toimista.