Allmänna anställningsvillkor för KT:s företagssektor – så höjs lönerna

Flera kollektivavtal för Kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT:s företagssektor (tidigare företagssektion) har slutits. Det allmänna kollektivavtalet för KT:s företagssektor (finska: YTES) fortsätter ganska långt på samma linje som det tidigare Avainta-avtalet. Lönerna stiger enligt den allmänna linjen.
Ett stort antal nya kollektivavtal har slutits inom kommun- och välfärdssektorn under denna avtalsrörelse. Avtalen kan användas vid företag där kommunerna eller välfärdsområdena har beslutsmakt.
Löntagarna representerades i förhandlingarna av Offentliga sektorns union JAU, FOSU och Sote rf. JHL är en del av JAU. Arbetsgivaren representeras av Kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT.
Fyra kollektivavtal slöts för KT:s företagssektor. Tidigare kallade KT sektorn för företagssektionen. Till företagssektorn hör företag där kommunerna eller välfärdsområdena har beslutsmakt. Tidigare har sådana företag hört till Avainta-arbetsgivarna.
Ett av de nya avtalen är det allmänna kollektivavtalet för företagssektorn, som på finska döpts till YTES. Avtalet är mycket likt det gamla Avainta-avtalet som nyss löpte ut.
Till YTES hör företag som är verksamma bland annat inom fastighets-, måltids- och rengöringstjänster samt inom ict-tjänster och ekonomiförvaltning. För personal med timlön tillämpas tills vidare det kommunala kollektivavtalet för timavlönade (TIM-AKA).
Löneförhöjningarna följer den allmänna linjen
Det nya avtalet är i kraft i närmare tre år. Avtalsperioden löper ut vid utgången av februari 2028.
Löneförhöjningar i YTES 2025–2028
- 1.10.2025: Allmän höjning på 53 euro, minst 2,50 %
- 1.8.2026: Allmän höjning på 2,27 %
- 1.10.2026: Lokal justeringspott på 0,2 % samt en lokal utvecklingspott från löneprogrammet på 0,3 %
- 1.4.2027: Allmän höjning på 2,0 %, lokal justeringspott på 0,37 % samt en lokal utvecklingspott från löneprogrammet på 0,3 %
Avtalsperioden är två månader kortare än de som avtalats inom till exempel teknologiindustrin, vilket får löneförhöjningarna att se lite lägre ut som helhet. När man beaktar avtalsperiodens längd är de månatliga löneförhöjningarna lika stora som inom industrin. Med andra ord följer löneförhöjningarna den allmänna linjen.
Avtalshöjningarna för år 2027 är bundna till teknologiindustrins avtal. Om det tredje året i teknologiindustrins kollektivavtal sägs upp, kan även löneförhöjningarna i YTES ändras. Löneprogrammets utvecklingspotter påverkas däremot inte.
Arbetet fortsätter under följande avtalsrörelser
Avtalsexpert Karita Alanko berättar att man nådde fler av JHL:s väsentliga mål i förhandlingarna, men det finns mycket att göra även under kommande avtalsrörelser.
– För oss var till exempel lönesystemarbetsgruppen viktig. Dess uppgift är att utreda hur väl lönesystemet fungerar som helhet. Här går vi även igenom bland annat kombinerade uppgifter, arbetsförhållanden och ersättningar för vikariat, berättar Alanko.
Alanko lyfter även fram att kollektivavtalet för timavlönade tillämpas även under följande avtalsperiod.
Fackförbundet JHL förhandlar om flera kollektivavtal under åren 2024–2025. Följ förhandlingarna här på vår webbplats.
Bli medlem!
JHL är Finlands mångsidigaste fackförbund. Våra medlemmar har cirka tusen olika yrkesbeteckningar inom välfärdssektorn eller offentliga tjänster. Vare sig du är social- och hälsovårdsproffs, pedagog, städare, kosthållsarbetare, sekreterare, väktare eller konduktör är vi fackförbundet för dig!
