Hoppa till innehållet
Fackförbundet JHL
  • mittJHL
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
    • Suomi
    • English
  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Aktuellt
    • Kurs- och evenemangskalender
  • Arbete
    • Kollektivavtal
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för välfärdssektorn VÄLKA
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för kommunsektorn AKTA
      • Kollektivavtalet för den privata socialservicebranschen
    • 1001 yrken – Yrkesbranscher
    • Vanliga frågor om arbetslivet
    • Arbetarskydd och arbetshälsa
    • Reformen av AN-tjänsterna
    • Arbetslöshetskassan
  • Medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsavgift
    • Vad är medlemstjänsten mittJHL?
    • Medlemsförmåner
      • Semesterorter
    • JHL utbildar
    • Delta i förbundets verksamhet
    • Unga och studerande
    • Invandrare
    • JHL-shop
  • Föreningar och aktiva
    • Föreningsverksamhet
    • Stadgar, instruktioner, dokumentmallar
    • Hjälpmedel för föreningsverksamheten
    • För förtroendemän
    • För arbetarskyddsfullmäktiga
    • Arbetskonflikter och stridsåtgärder
      • Frågor och svar om övertidsförbud och förbud mot att byta skift
      • Konfliktstermer
    • Föreningarnas egna kurser och JHL:s stöd
  • Om JHL
    • Kontaktuppgifter
      • Kontakta JHL:s medlemsservice
      • Personalens kontaktuppgifter
    • JHL:s materialbank
    • JHL påverkar
      • Påverkan för ett bättre arbetsliv
      • Spetsprojekt
    • Arbetslivsinfotillfällen för läroinrättningar
    • Till löneräknaren
  1. Hem
  2. Nyheter
  3. Allmänna anställningsvillkor för KT:s företagssektor – så höjs lönerna

Allmänna anställningsvillkor för KT:s företagssektor – så höjs lönerna

5.5.2025

Flera kollektivavtal för Kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT:s företagssektor (tidigare företagssektion) har slutits. Det allmänna kollektivavtalet för KT:s företagssektor (FÖRKA) fortsätter ganska långt på samma linje som det tidigare Avainta-avtalet. Lönerna stiger enligt den allmänna linjen.

Ett stort antal nya kollektivavtal har slutits inom kommun- och välfärdssektorn under denna avtalsrörelse. Avtalen kan användas vid företag där kommunerna eller välfärdsområdena har beslutsmakt.

Löntagarna representerades i förhandlingarna av Offentliga sektorns union JAU, FOSU och Sote rf. JHL är en del av JAU. Arbetsgivaren representeras av Kommun- och välfärdsområdesarbetsgivarna KT.

Fyra kollektivavtal slöts för KT:s företagssektor. Tidigare kallade KT sektorn för företagssektionen. Till företagssektorn hör företag där kommunerna eller välfärdsområdena har beslutsmakt. Tidigare har sådana företag hört till Avainta-arbetsgivarna.

Ett av de nya avtalen är det allmänna kollektivavtalet för företagssektorn FÖRKA. Avtalet är mycket likt det gamla Avainta-avtalet som nyss löpte ut.

Till FÖRKA hör företag som är verksamma bland annat inom fastighets-, måltids- och rengöringstjänster samt inom ict-tjänster och ekonomiförvaltning. För personal med timlön tillämpas tills vidare det kommunala kollektivavtalet för timavlönade (TIM-AKA).

Löneförhöjningarna följer den allmänna linjen

Det nya avtalet är i kraft i närmare tre år. Avtalsperioden löper ut vid utgången av februari 2028.

Löneförhöjningar i FÖRKA 2025–2028

  • 1.10.2025: Allmän höjning på 53 euro, minst 2,50 %
  • 1.8.2026: Allmän höjning på 2,27 %
  • 1.10.2026: Lokal justeringspott på 0,2 % samt en lokal utvecklingspott från löneprogrammet på 0,3 %
  • 1.4.2027: Allmän höjning på 2,0 %, lokal justeringspott på 0,37 % samt en lokal utvecklingspott från löneprogrammet på 0,3 %

Avtalsperioden är två månader kortare än de som avtalats inom till exempel teknologiindustrin, vilket får löneförhöjningarna att se lite lägre ut som helhet. När man beaktar avtalsperiodens längd är de månatliga löneförhöjningarna lika stora som inom industrin. Med andra ord följer löneförhöjningarna den allmänna linjen.

Avtalshöjningarna för år 2027 är bundna till teknologiindustrins avtal. Om det tredje året i teknologiindustrins kollektivavtal sägs upp, kan även löneförhöjningarna i FÖRKA ändras. Löneprogrammets utvecklingspotter påverkas däremot inte.

Arbetet fortsätter under följande avtalsrörelser

Avtalsexpert Karita Alanko berättar att man nådde fler av JHL:s väsentliga mål i förhandlingarna, men det finns mycket att göra även under kommande avtalsrörelser.

– För oss var till exempel lönesystemarbetsgruppen viktig. Dess uppgift är att utreda hur väl lönesystemet fungerar som helhet. Här går vi även igenom bland annat kombinerade uppgifter, arbetsförhållanden och ersättningar för vikariat, berättar Alanko.

Alanko lyfter även fram att kollektivavtalet för timavlönade tillämpas även under följande avtalsperiod.

Fackförbundet JHL förhandlar om flera kollektivavtal under åren 2024–2025. Följ förhandlingarna här på vår webbplats.

Avtalsrörelsen

BLI MEDLEM!

JHL är Finlands mångsidigaste fackförbund. Våra medlemmar har cirka tusen olika yrkesbeteckningar inom välfärdssektorn eller offentliga tjänster. Vare sig du är social- och hälsovårdsproffs, pedagog, städare, kosthållsarbetare, sekreterare, väktare eller konduktör är vi fackförbundet för dig!

Bli medlem!

Dessa kanske också intresserar dig

5.5.2025 Nyheter

Här är det nya kollektivavtalet för kommunsektorns timavlönade personal 2025–2028

5.5.2025 Nyheter

Här är nya AKTA: lönerna stiger enligt allmänna linjen, löneprogrammet fortsätter

1.4.2025 Nyheter

Start på kollektivavtalsförhandlingarna för kommunsektorns timavlönade personal

31.1.2025 Nyheter

JHL:s avtalsförhandlingar har tagit fart, siktet på rejäla löneförhöjningar och bättre arbetsförhållanden

Skip latest articles

Latest articles

  • Förtroendemannen är på din sida och hjälper när du behöver stöd på arbetsplatsen
  • JHL:s juldonation går till SASK och Ukrainas barn
  • Bli inte ensam på arbetsplatsen – JHL:s förhandlingskraft är din sköld
  • Förhandlingarna om den privata småbarnspedagogikens kollektivavtal pågår fortfarande
  • Tuff förhandlingstidtabell för den privata socialservicebranschen
  • JHL-medlem, boka en kryssning till extra förmånligt pris!

Dela denna sida

  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share by E-mail
  • Share on WhatsApp
  • Share on Telegram

Kom med i vårt starka lag

Bli medlem
Fackförbundet JHL

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL
Gatuadress: Sörnäs strandväg 23, 00500 HELSINGFORS
Postadress: PB 101, 00531 HELSINGFORS

Kontaktuppgifter
Regionkontoren

Webbplatsens innehåll

  • Startsida
  • Aktuellt
  • Medlemskap
  • Delta i förbundets verksamhet
  • Föreningar och aktiva
  • Om JHL

Snabblänkar

  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
  • Suomi
  • English

Följ oss

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

© 2025 Fackförbundet JHL
  • Information om cookies