Siirry sisältöön
Ammattiliitto JHL
  • OmaJHL
  • Yhteystiedot
  • JHL-työttömyyskassa
    • Svenska
    • English
  • Liity jäseneksi
  • Yhteystiedot
  • Ajankohtaiset
    • Sopimusneuvottelut
    • Ammattiliitto JHL ja vaikuttaminen
      • Vaikuttamalla saadaan parempi työelämä
      • Kärkihankkeet
      • Tutkittu tieto
      • Sosiaali- ja terveyspolitiikka
      • Koulutuspoliittinen edunvalvonta
      • Kansainvälinen edunvalvonta JHL:ssä
    • JHL:n edustajistovaalit 2027
    • Koulutus- ja tapahtumakalenteri
  • Työ
    • Työehtosopimukset
      • Henkilökohtaisten avustajien Heta-tes
      • Hyvinvointialan virka- ja työehtosopimus HYVTES
      • Kunta-alan yleinen virka- ja työehtosopimus KVTES
      • Sote-sopimus
      • Yksityisen sosiaalipalvelualan tes
    • 1001 ammattia – ammattialat
      • Kasvatus- ja ohjausala
      • Ravitsemis- ja puhtausala
      • Sosiaali- ja terveysala
      • Teknisten, energian ja liikenteen alat
      • Tietotyö-, hallinto- ja kirjastoala
      • Turvallisuusala
      • JHL-alojen avoimet työpaikat
    • Työelämäkysymykset
    • Työsuojelu ja -hyvinvointi
    • TE-palvelut-uudistus
    • Työttömyyskassa
  • Jäsenyys
    • Liity jäseneksi!
    • Jäsenmaksu
    • Jäsenedut
    • JHL kouluttaa
      • Ota yhteyttä kurssineuvontaan
    • Osallistu JHL:n toimintaan
    • Nuoret ja opiskelijat
    • Maahanmuuttajat
    • Jäsenpalvelu omaJHL
    • JHL-Shop
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
    • Säännöt, ohjeet, mallit
    • Yhdistystoiminnan tekijät
    • Apuvälineitä yhdistystoimintaan
    • Yhdistysten omat koulutukset ja JHL:n tuki
    • JHL-yhdistysten nettisivut ja somekanavat
    • Työtaistelut
      • Lakko
      • Usein kysytyt kysymykset ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta
      • Työtaistelutermit haltuun
    • Luottamusmiehille
    • Työsuojeluvaltuutetuille
  • Tietoa JHL:stä
    • Yhteystiedot
      • JHL:n edustajisto ja hallitus
      • Henkilöstön yhteystiedot
    • JHL:n aineistopankki
    • Työelämäinfot oppilaitoksille
    • Palkanlaskijoille
    • Töihin JHL:ään
  • Työttömyyskassa
  1. Etusivu
  2. Uutisartikkelit
  3. JHL ministeriön budjettiesityksestä: kunnat saamassa jättilaskun työllisyyspalveluiden uudistuksesta, valtiolta uhkaa kadota tuhansia työpaikkoja

JHL ministeriön budjettiesityksestä: kunnat saamassa jättilaskun työllisyyspalveluiden uudistuksesta, valtiolta uhkaa kadota tuhansia työpaikkoja

2.9.2024

Lasiovi te-palvelujen toimistolla. Ovessa lukee te-toimiston aukioloajat.

Valtiovarainministeriön budjettiesitys vuodelle 2025 uhkaa entisestään rapauttaa kuntien, hyvinvointialueiden ja valtionhallinnon toimintaa. Leikkauslinja ei muuta Suomen suuria ongelmia eli väestön ikääntymistä ja heikkoa tuottavuuden kasvua, JHL muistuttaa.

Hallitus tarjoaa budjettiriihessään julkisille palveluille kurjuutta ja leikkauksia. Leikkurilinja ei kuitenkaan näytä kääntävät taloutta nousuun tai Suomen velkataakkaa ripeään laskuun, ammattiliitto JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström toteaa.

– Mittavat menoleikkaukset voivat syödä talouden kasvuedellytyksiä pitkällä aikavälillä. Myöskään valtion ripeä velkaantuminen ei ole loppumassa lähivuosina. Varmaa on vain, että tällä menolla julkisia palveluita nakerretaan pala kerrallaan, Ekström alleviivaa.

Kuntien, hyvinvointialueiden ja valtionhallinnon toiminta uhkaa rapautua entisestään vuonna 2025. Hallitus toteuttaa budjettiriihessään valtionhallintoon satojen miljoonien eurojen säästöohjelmaansa.

– Virastot joutuvat tekemään säästöjä hyvin ripeällä aikataululla. Se voi johtaa jopa 4 000 työsuhteen päättymiseen, Ekström sanoo.

Kunnille puolestaan tulee lisäkustannuksia, kun työllisyyspalvelut siirtyvät niiden hoidettavaksi. Rahoitusta uudistukselta puuttuu arviolta 100 miljoonaa. Samalla valtiovalta valmistelee kuntien valtionosuuksien jakoon uudistusta, jonka vaikutuksia ei vielä tiedetä.

Hyvinvointialueet ovat olleet säästökuurilla siitä asti, kun ne aloittivat toimintansa vuonna 2023. Väestö ikääntyy, rahoitus on niukkaa eikä maakunnilla ole verotusoikeutta. Säästöt eivät helpota henkilöpulaa, saati paranna palveluita.

Ensi vuoden budjettiehdotukseen mahtuu myös runsaasti leikkauksia, joiden merkitys valtion taloudelle on mitätön. Hallitus aikoo esimerkiksi poistaa varhaiskasvatuksen yksiköiltä velvoitteen yhdenvertaisuussuunnitelmien tekoon. Säästöä syntyy arviolta 44 000 euroa. Summa on mitätön valtion budjetista, jonka loppusumma on ensi vuonna 88,1 miljardia euroa.

Budjettiehdotus rapauttaa myös entisestään aikuisten kouluttautumismahdollisuuksia. Hallitus aikoo rouhaista jatkuvan oppimisen palvelukeskuksen rahoitusta lähes 5,7 miljoonaa euroa. Keskus muun muassa rahoittaa työikäisille koulutuksia, jotka ovat kokonaista tutkintoa lyhytkestoisempia.

Kattavampi lista budjetin kannalta merkityksettömän pienistä leikkauksista on tiedotteen lopussa.

– Suomen keskeisiä ongelmia ovat ikääntyvä väestö ja tuottavuuden hidas kasvu. Leikkaukset eivät ratkaise kumpaakaan. Suomessa kannattaisi palata malliin, jossa kasvu perustuu kotimaiseen kysyntään. Tämä resepti on toiminut aiemminkin, erityisasiantuntija Samuli Sinisalo painottaa.

Ammattiliitto JHL tarjonnut leikkauksille reilumpia vaihtoehtoja muun muassa kannanotossaan, joka julkaistiin keväällä 2024 ennen hallituksen kehysriihtä. JHL ehdottaa säästötoimena muun muassa Kela-korvausten noston perumista.

Valtion tuloja JHL lisäisi oikeudenmukaisilla toimilla, muun muassa uudistamalla listaamattomien yritysten osinkoverotusta sekä kiristämällä pääomatulojen verotuksen progressiota. Solidaarisuusveron alaraja tulisi palauttaa tasolle, jolla se oli vuonna 2023.

Lisätiedot:
JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström 040 8282 865
Erityisasiantuntija Samuli Sinisalo 040 7050 398

Liitetaulukko valikoiduista uudistuksista hallituksen budjettiluonnoksessa

MomenttiToimiArvioitu kustannusvaikutus
29.01.04Jatkuvan oppimisen palvelukeskuksiin kohdistuva leikkaus5 678 000
28.90.30Päiväkotien yhdenvertaisuussuunnitelmien lakkauttaminen44 000
32.30.41Työkanava Oy:n valtionavustuksen lakkauttaminen5 000 000
25.01.27Kuurojen totuus- ja sovintoprosessista leikkaus580 000
28.10.01Harmaan talouden torjunnan rahoituksen leikkaus2 000 000
28.30.01Tilastokeskuksen toimintamenosäästö554 000
28.89.31Ajokorttitarkastusten rajaaminen palveluvalikoiman ulkopuolelle5 000 000
33.01.08Korvataan osa vankiterveydenhuollon yksikön ulkopuolisista terveyspalveluista omalla tuotannolla– 2 000 000
33.03.04THL:n toimintamenosäästö750 000
29.80.50Leikkaus lukulahja lapselle -ohjelman avustukseen350 000
Yhteensä (netto)17 956 000

Uutista korjattu 3.9.2024: Liitetaulukossa väitettiin aiemmin, että ilmastopaneelin toimintamenoja leikataan. Leikkaus kohdistuu samaan budjettimomenttiin, mutta ei ilmastopaneelin rahoitukseen. Korjattu myös Jatkuvan oppimisen palvelukeskuksiin kohdistuva leikkaussumma.

Sinua voisi kiinnostaa myös

Teksti jossa lukee: 86 % suomalaisista on samaa tai täysin samaa mieltä siitä, että valtion on varmistettava kunnille ja hyvinvointialueille riittävä rahoitus lakisääteisten palvelujen tuottamiseen.
2.4.2024 Uutiset

Suomalaiset pitävät arvossa julkisia palveluita ja haluavat taata niiden rahoituksen

Skip latest articles

Viimeisimmät uutiset

  • Jykevä koulutuspaketti tarjolla JHL:n jäsenille, ilmoittaudu kevään koulutuksiin nyt
  • Uusi jättivirasto avasi ovensa – työsuojeluviranomainen löytyy nyt Lupa- ja valvontavirastosta
  • Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvotteluissa esillä palkankorotukset – työntekijäjärjestöiltä yhteinen esitys
  • JHL jalkautuu työpaikallesi – aktiivit kiertävät nyt kentällä ympäri vuoden
  • Yksityinen varhaiskasvatusala sai täysin uuden työehtosopimuksen
  • Yksityisen sosiaalialan sopimuskausi päättyy – neuvotteluja jatketaan ensi vuonna

Jaa tämä sivu

  • Jaa Facebookissa
  • Jaa viestipalvelu X:ssä
  • Jaa sähköpostilla
  • Jaa WhatsAppilla
  • Jaa Telegramilla

LIITY VAHVAAN JOUKKOON

LIITY JÄSENEKSI
Ammattiliitto JHL

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Käyntiosoite: Sörnäisten rantatie 23, 00500 Helsinki
Postiosoite: PL 101, 00531 Helsinki

Yhteystiedot
Aluetoimistot

Sivuston sisältö

  • Etusivu
  • Ajankohtaiset
  • Työ
  • Jäsenyys
  • Osallistu JHL:n toimintaan
  • Yhdistyksille ja aktiiveille
  • Tietoa JHL:stä

Pikalinkit

  • Työttömyyskassa
  • Liity jäseneksi
  • Svenska
  • English

Seuraa meitä

  • Facebook
  • X / Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • LinkedIn
  • TikTok
  • Bluesky
  • Threads

© 2026 Ammattiliitto JHL
  • Tietoa evästeistä
  • Saavutettavuusseloste