JHL-medlem, du har fått en enkät i din e-post
Vi på JHL vill höra om dina erfarenheter och åsikter. Vi utvecklar vår intressebevakning och anslutningsprocess med hjälp av enkäterna. Svara gärna på vår enkät!
Vi vill ge dig trygghet i arbetslivet och konkret, effektiv hjälp när det behövs. Svara på våra enkäter så att vi tillsammans kan göra förbundet ännu bättre.
I oktober-november ställer vi frågor om hur intressebevakningen fungerar och om hur smidigt det går att ansluta sig. Tack för att du tar dig tid att svara! Du kan besvara alla enkäter anonymt.
Enkät om hur intressebevakningen fungerar
Vet du vem du ska kontakta om det uppstår problem på din arbetsplats? Eller när du har frågor som gäller ditt anställningsförhållande? Hur har ditt ärende skötts?
Du kan berätta om dina erfarenheter i enkäten som gäller vår intressebevakningskedja. Med intressebevakningskedjan syftar man på processen där medlemmen får hjälp i frågor kring anställningsförhållandet. Vi vill att det ska vara enkelt att kontakta förbundets förtroendemän och fackombud samt arbetarskyddsfullmäktigen och förbundet.
Vi har skickat ut en intressebevakningsenkät till alla arbetande medlemmar som inte har förtroende- eller organisationsuppdrag eller arbetar på JHL. Syftet med enkäten är att samla in synpunkter och erfarenheter samt utveckla vår intressebevakningskedja. Du kan besvara enkäten även om du inte varit i kontakt med förbundet. Enkäten är öppen till den 11 november.
Förtroendemän och fackombud får en egen enkät om intressebevakningskedjan under vecka 45.
Enkät till nya medlemmar och medlemsansvariga
För dem som blivit medlemmar mellan maj och september 2025 har vi skickat ut en enkät med frågor om erfarenheter av att bli medlem. Var det lätt eller svårt att ansluta sig? Hur togs du emot?
Din respons är viktig för oss för att vi ska kunna underlätta anslutningen till förbundet och förbättra medlemsupplevelsen. Enkäten är öppen till den 11 november.
Föreningarnas medlemsansvariga får en egen enkät om anslutningsprosessen under vecka 45.
Har du inte fått någon enkät?
Kontrollera att meddelandet inte har hamnat e-postens skräppostmapp. Kontrollera också att du har rätt e-postadress i mittJHL.
Om du inte har fått någon enkät kan du kontakta serviceteamet per e-post: palvelutiimi@jhl.fi