Hoppa till innehållet
Fackförbundet JHL
  • mittJHL
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
    • Suomi
    • English
  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Aktuellt
    • Avtalsrörelsen
    • JHL:s representantskapsval 2027
    • Kurs- och evenemangskalender
  • Arbete
    • Kollektivavtal
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för välfärdssektorn VÄLKA
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för kommunsektorn AKTA
      • Kollektivavtalet för den privata socialservicebranschen
    • 1001 yrken – Yrkesbranscher
    • Vanliga frågor om arbetslivet
    • Arbetarskydd och arbetshälsa
    • Reformen av AN-tjänsterna
    • Arbetslöshetskassan
  • Medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsavgift
    • Vad är medlemstjänsten mittJHL?
    • Medlemsförmåner
      • Semesterorter
    • JHL utbildar
    • Delta i förbundets verksamhet
    • Unga och studerande
    • Invandrare
    • JHL-shop
  • Föreningar och aktiva
    • Föreningsverksamhet
    • Stadgar, instruktioner, dokumentmallar
    • Hjälpmedel för föreningsverksamheten
    • För förtroendemän
    • För arbetarskyddsfullmäktiga
    • Arbetskonflikter och stridsåtgärder
      • Frågor och svar om övertidsförbud och förbud mot att byta skift
      • Konfliktstermer
    • Föreningarnas egna kurser och JHL:s stöd
  • Om JHL
    • Kontaktuppgifter
      • Kontakta JHL:s medlemsservice
      • Personalens kontaktuppgifter
    • JHL:s materialbank
    • JHL påverkar
      • Påverkan för ett bättre arbetsliv
      • Spetsprojekt
    • Arbetslivsinfotillfällen för läroinrättningar
    • Till löneräknaren
  1. Hem
  2. Nyheter
  3. JHL deltar i exportbranschernas strejk, två veckors arbetsnedläggelse i hamnarna och inom frakten

JHL deltar i exportbranschernas strejk, två veckors arbetsnedläggelse i hamnarna och inom frakten

6.3.2024

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL deltar i strejkerna som inleds den 11 mars och lägger ner Finlands export i två veckor. JHL stöder även ekonomiskt andra fackförbund som deltar i strejken.

Flera FFC-anslutna fackförbund meddelade onsdagen den 6 mars om omfattande strejker som stoppar Finlands export från och med den 11 mars. Regeringen har själv orsakat strejkerna med sin tjurskalliga nedskärningspolitik, påminner JHL:s ordförande Håkan Ekström.

– Regeringen förespråkar brutala nedskärningar i socialskyddet och sämre rättigheter för arbetstagarna. Lagpropositionerna är starkt till arbetsgivarnas fördel. Det har inte i något skede förts några ordentliga förhandlingar om reformerna. JHL är öppet för förhandlingar om arbetslivsreformer, men ensidig diktering viker vi oss inte för.

I strejken deltar cirka tusen JHL-medlemmar. JHL:s strejker påverkar järnvägsfrakten och verksamheten vid ett flertal hamnar på olika håll i Finland. En lista över alla påverkade arbetsplatser finns i slutet av pressmeddelandet. Strejkerna gäller inte sådana arbetsuppgifter där ett avbrott i arbetet skulle medföra fara för liv, hälsa eller egendom. Inte heller Finlands försörjningsberedskap hotas.

Fackförbundet JHL stöder ekonomiskt andra fackförbund där antalet strejkande medlemmar är stort.

– Att försvara arbetsvillkoren är hela fackrörelsens gemensamma mål. Vi vill visa vårt stöd för alla arbetstagare som deltar i strejken, betonar Ekström.

Regeringens giljotin har redan drabbat bland annat bostadsstödet och arbetslöshetsskyddet. Socialskyddsreformerna ökar ojämlikheten och påverkar starkt dem som redan har låga inkomster. Många av nedskärningarna drabbar samma personer, som förlorar pengar från flera stöd samtidigt.

Regeringen eftersträvar också att rasera kollektivavtalens allmänt bindande verkan, ifrågasätta förtroendemannens ställning och begränsa arbetstagarnas rätt att strejka.  Reformerna motiveras med ekonomi och sysselsättning. I verkligheten finns det inga beräkningar om hur exempelvis begränsningen av sympatistrejker skulle påverka sysselsättningen.

Ett av regeringens mål är att binda alla branschers löneförhöjningar till den så kallade exportmodellen. Det innebär att ingen bransch i praktiken kunde få högre löneförhöjningar än exportbranscherna. Inte ens med ledning av riksförlikningsmannen kunde man komma överens om annat.

Löneskillnaderna mellan män och kvinnor i Finland är redan nu större än i EU-länder i genomsnitt, påminner Ekström.

– Vi kan inte acceptera en modell som skulle låta dessa löneskillnader rota sig i vårt samhälle för eviga tider. Vi har redan nu personalbrist bland annat inom småbarnspedagogiken och äldreomsorgen. Dessa branscher blir allt mindre attraktiva om vi inte tar tag i löneskillnaderna.

Mer information:

JHL:s ordförande Håkan Ekström 040 828 2865

Alla verksamhetsplatser som omfattas av JHL:s strejk 11.3–24.3.2024

Pressmeddelandet har uppdaterats med en PDF-lista över de strejkbelagda verksamhetsplatserna 6.3.2024 kl. 11.29.

Arbete och arbetsplatser som omfattas av JHL:s strejk måndag 11.3.2024 kl. 00.01 – söndag 24.3.2024 kl. 23.59

Den politiska strejken omfattar arbete vid följande arbetsplatser som följer Servicearbetsgivarna Paltas kollektivavtal:

  • Etelä-Suomen Satamapalvelut Oy
  • Helsingfors Hamn Ab
  • Kokkolan Satama Oy
  • Kvarkenhamnar Aktiebolag, Filial I Finland/Merenkurkun Satamat Oy (Vasa)
  • Loviisan Satama Oy
  • Nådendals Hamn Ab
  • Oulun Satama Oy
  • Porin Satama Oy
  • Raahen Satama Oy
  • Rauman Satama Oy
  • Silverstone Bay Logistics Oy
  • Olmar Pori Oy

Den politiska strejken omfattar arbete vid följande arbetsplatser som följer Avainta-arbetsgivarna rf:s kollektivavtal:

  • Åbo Hamn Ab
  • Uudenkaupungin Satama Oy
  • HaminaKotka Satama Oy
  • Kemin Satama Oy
  • Hangon Satama-Hangö Hamn Oy Ab

Annat arbete och andra arbetsplatser som omfattas av den politiska strejken:

  • VR Group: VR Transpoint
  • North Rail Oy
  • Olmar HaminaKotka Oy (RP Group)

Strejkens tidpunkt

Den politiska strejken gäller arbetsskift som börjar mellan måndagen den 11 mars 2024 klockan 00.01 och söndagen den 24 mars 2024 klockan 23.59.

Strejken gäller inte sådana arbetsuppgifter där ett avbrott i arbetet skulle medföra fara för människors liv, hälsa eller egendom. Utanför strejken begränsas även sådant arbete som stöder passagerartrafiken vid Skatuddens terminal, Olympiaterminalen och Västra terminalen i Helsingfors samt arbete vid passagerarhamnarna i Åbo, Nådendal och Vasa.

STREJKER 2024 – VÄGANDE SKÄL

Finlands regerings nedskärningar drabbar arbetstagare och dem med låga inkomster. Regeringen tänker göra arbetslivet eländigare och brutalt försämra socialskyddet. Även strejkrätten står på nedskärningslistan.

Strejkerna våren 2024 är politiska strejker i protest mot regeringens arbetslivsförsämringar.

Läs mer!

Dessa kanske också intresserar dig

Tågvagnar på en solig bangård. I bakgrunden syns lyftkranar.
27.3.2024 Nyheter

Fackförbundet JHL fortsätter exportbranschernas strejk med ytterligare en vecka

19.3.2024 Nyheter

Vad är en politisk strejk, och varför skulle det vara fel att förbjuda dem?

Hoppa över de senaste nyheterna

Senaste nyheterna

  • Här är den privata socialservicebranschens nya kollektivavtal – Även resten av JHL:s strejker ställs in
  • JHL och arbetsgivarförbundet Hali uppnådde ett förhandlingsresultat – JHL:s strejk som skulle börja imorgon är avblåst
  • Ibruktagningen av JHL:s nya medlemstjänst flyttas till hösten – servicen förbättras
  • JHL:s strejkvarsel för den privata socialservicebranschen fortfarande i kraft – JHL har inte haft möjlighet att avtala om förhandlingsresultatet 
  • Riksmedlaren gav ett andra medlingsbud i privata socialservicebranschens avtalstvist
  • Fackförbundet JHL varslar redan för tredje gången om strejk inom den privata socialservicebranschen

Dela denna sida

  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share by E-mail
  • Share on WhatsApp
  • Share on Telegram

Kom med i vårt starka lag

Bli medlem
Fackförbundet JHL

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL
Gatuadress: Sörnäs strandväg 23, 00500 HELSINGFORS
Postadress: PB 101, 00531 HELSINGFORS

Kontaktuppgifter
Regionkontoren

Snabblänkar

  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
  • Suomi
  • English

Följ oss

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

Aktuellt

  • Avtalsrörelsen
  • JHL:s representantskapsval 2027
  • Kurs- och evenemangskalender

Arbete

  • Kollektivavtal
  • 1001 yrken – Yrkesbranscher
  • Vanliga frågor om arbetslivet
  • Arbetarskydd och arbetshälsa
  • Reformen av AN-tjänsterna
  • Arbetslöshetskassan

Medlemskap

  • Bli medlem
  • Medlemsavgift
  • Vad är medlemstjänsten mittJHL?
  • Medlemsförmåner
  • JHL utbildar
  • Delta i förbundets verksamhet
  • Unga och studerande
  • Invandrare
  • JHL-shop

Föreningar och aktiva

  • Föreningsverksamhet
  • Stadgar, instruktioner, dokumentmallar
  • Hjälpmedel för föreningsverksamheten
  • För förtroendemän
  • För arbetarskyddsfullmäktiga
  • Arbetskonflikter och stridsåtgärder
  • Föreningarnas egna kurser och JHL:s stöd

Om JHL

  • Kontaktuppgifter
  • JHL:s materialbank
  • JHL påverkar
  • Arbetslivsinfotillfällen för läroinrättningar
  • Till löneräknaren

© 2026 Fackförbundet JHL
  • Information om cookies