Ibruktagningen av JHL:s nya medlemstjänst flyttas till hösten – servicen förbättras
Våra medlemmar kommer att få tillgång till ett mångsidigt verktyg där allt viktigt finns på samma ställe.
JHL: förnyar alla sina e-tjänster för medlemmar hösten 2026.
Ibruktagningen av det nya systemet var ursprungligen planerad till våren 2026, men har nu skjutits upp. Syftet med uppskjutningen är att garantera att överenskomna ändringar i systemet hinner implementeras.
Systemet har en stor inverkan på förbundets tjänster och hur medlemmar kan kommunicera med förbundet. Det nya systemet förbättrar servicen på många sätt. På hösten kommer våra medlemmar att få tillgång till ett mångsidigt verktyg där allt viktigt finns på samma ställe.
Medlemskort, kurser, evenemang och mycket annat
Det nya mittJHL är en webbaserad app som du kan ladda ner till din telefon.
Där hittar du enkelt ditt medlemskort, kurser och evenemang samt kontaktuppgifter till din förtroendeman eller ditt fackombud.
Förtroendemän och fackombud får en egen tjänst, mittUppdrag, där de kan skicka meddelanden direkt till dem de representerar. De kan också granska de representerades uppgifter och läsa medlemsstatistik.
Mångsidiga egenskaper för föreningar
Det nya minFörening för med sig nya egenskaper som föreningarna önskat sig.
Föreningarna kan skicka sina medlemmar aviseringar om kommande evenemang, samt meddelanden till både föreningsmedlemmar och till förbundet.
Dokumenthantering är enkelt och transparent i tjänsten, och medlemsstatistiken finns lätt till hands.
Vi berättar mer om ibruktagningen och dess schema i ett senare skede.