Hoppa till innehållet
Fackförbundet JHL
  • mittJHL
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
    • Suomi
    • English
  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Startsida
  • Aktuellt
    • Avtalsrörelsen
      • Förhandlingsterminologi
    • Reformen av AN-tjänsterna 2024
    • Kurs- och evenemangskalender
  • Arbete
    • Kollektivavtal
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för välfärdssektorn VÄLKA
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för kommunsektorn AKTA
      • Kollektivavtalet för den privata socialservicebranschen
    • 1001 yrken – Yrkesbranscher
    • Vanliga frågor om arbetslivet
    • Arbetarskydd och arbetshälsa
    • Arbetslöshetskassan
  • Medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsavgift
    • Vad är medlemstjänsten mittJHL?
    • Medlemsförmåner
      • Semesterorter
    • JHL utbildar
    • Delta
    • Unga och studerande
    • Invandrare
    • JHL-shop
  • Föreningar och aktiva
    • Föreningsverksamhet
    • Stadgar, instruktioner, dokumentmallar
    • Hjälpmedel för föreningsverksamheten
    • För förtroendemän
    • För arbetarskyddsfullmäktiga
    • Arbetskonflikter och stridsåtgärder
      • Frågor och svar om övertidsförbud och förbud mot att byta skift
      • Konfliktstermer
    • Föreningarnas egna kurser och JHL:s stöd
  • Om JHL
    • Kontaktuppgifter
      • Kontakta JHL:s medlemsservice
      • Personalens kontaktuppgifter
    • JHL:s materialbank
    • JHL påverkar
      • Påverkan för ett bättre arbetsliv
      • Spetsprojekt
    • Arbetslivsinfotillfällen för läroinrättningar
    • Till löneräknaren
  1. Hem
  2. Blogg
  3. Använd din röst i välfärdsområdesvalet!

Använd din röst i välfärdsområdesvalet!

17.1.2022

Det första välfärdsområdesvalet är viktigt eftersom man i valet drar upp riktlinjer som sträcker sig långt in i framtiden. Valet är särskilt viktigt för JHL:s medlemmar eftersom många är i en nyckelposition vid tryggandet av tjänster inom social- och hälsovården samt brand- och räddningsväsendet. Totalt överförs nästan en fjärdedels miljon arbetstagare från kommunerna till välfärdsområdena.

Välfärdsområdena inleder sin verksamhet år 2023 men de viktigaste besluten fattas redan i år. I inledningsskedets strategier dras riktlinjer upp för tjänsteproduktionen, upphandlingar, löneharmonisering, arbetskraftens tillräcklighet och många andra grundläggande principer som är viktiga för arbetstagarna. Också personalens delaktighet i genomförandet av förändringen ska planeras. Därför är det viktigt att du röstar för tjänsterna i välfärdsområdesvalet.

Personalens välbefinnande är viktigt eftersom man beräknar att det inom knappt tio år, fram till år 2030, behövs 170 000 arbetstagare till social- och hälsovårdssektorn. Och cirka 200 000 arbetstagare behövs inom de följande 15 åren. Goda arbetstagare finns det redan gott om. Nu behövs goda arbetsgivare så att personalen orkar i arbetet och kommande arbetstagare vågar sig till branschen. Det behövs också särskilt olika proffs inom social- och hälsovård för att stödja orken i arbetet för alla yrkesproffs. Social- och hälsovården består av servicekedjor som upprätthålls av yrkesproffs och det är proffsen som tillsammans tar hand om patientens trygghet och varandras ork i arbetet.

Hälsovården och tjänsterna inom äldreomsorgen är de helheter som människorna hållit för viktigast i kommunalval. Uttryckligen de frågorna beslutar vi om nu.

Välfärdsområdesfullmäktige fattar viktiga linjebeslut som påverkar vardagen för oss alla. Det är viktigt att starka offentliga tjänster i fortsättningen står som ryggrad för social- och hälsovården och räddningsväsendet. Ofta lägger man inom tjänsterna märke till endast den personal som man är i direkt kontakt med, men det är lika viktigt att stödtjänsterna i bakgrunden fungerar väl.

I samband med reformen måste vi se till att stärkandet av förbyggande tjänster, primärvård och socialtjänster genomförs. Det finns en fara att den specialiserade sjukvårdens roll betonas för mycket. Utgångspunkten ska vara att ingen som söker sig till tjänster själv behöver veta om man är i behov av primärvård eller specialistvård, utan vården ska fås då den behövs. Det är proffsens uppgift att ordna servicen så att var och en får den hjälp och vägledning som hen behöver.

Det är viktigt att starka offentliga tjänster i fortsättningen står som ryggrad för social- och hälsovården och räddningsväsendet.

Kom ihåg att rösta i välfärdsområdesvalet! Förhandsröstningen pågår fram till 18 januari. Valdagen är söndagen den 23 januari.

Päivi Niemi-Laine

Päivi Niemi-Laine on JHL:n nykyinen yhteiskuntasuhteiden johtaja.

Niemi-Laine haluaa pitää kiinni julkisrahoitteisista palveluista. Politiikan suurkuluttaja. Yhteiskunnallinen vaikuttaja heikompien puolesta. Hyvä  ja oikeudenmukainen elämä kuuluu kaikille.

Seuraa kirjoittajaa X:ssä: @paiviNI

Visa mer från författaren (33)

Dela denna sida

  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share by E-mail
  • Share on WhatsApp
  • Share on Telegram

Kom med i vårt starka lag

Bli medlem
Fackförbundet JHL

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL
Gatuadress: Sörnäs strandväg 23, 00500 HELSINGFORS
Postadress: PB 101, 00531 HELSINGFORS

Kontaktuppgifter
Regionkontoren

Webbplatsens innehåll

  • Startsida
  • Aktuellt
  • Medlemskap
  • Delta
  • Föreningar och aktiva
  • Om JHL

Snabblänkar

  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
  • Suomi
  • English

Följ oss

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

© 2025 Fackförbundet JHL
  • Information om cookies