Nytt företagsspecifikt kollektivavtal för TeeSe Botnia Ab tryggar anställningsvillkor och begränsar uppsägningar
JHL understryker att det nya kollektivavtalet är ett viktigt uttryck för personalens, arbetsgivarens och förbundets gemensamma vilja att trygga anställningsvillkoren i en svår situation.
Fackförbundet JHL och TeeSe Botnia Ab har uppnått enighet om ett nytt företagsspecifikt kollektivavtal för åren 2025–2028.
Det nya kollektivavtalet ger arbetstagarna mer trygghet och förutsägbarhet i en situation där hela välfärdsområdets ekonomi är under ett svårt besparingstryck.
Kollektivavtalet träder retroaktivt i kraft från och med 1.5.2025, och de strukturella ändringarna från och med 1.1.2026.
– Förhandlingarna var svåra, eftersom besparingar var en förutsättning. Alternativet skulle ha varit att övergå till branschens allmänt bindande kollektivavtal, vilket hade betytt betydligt sämre anställningsvillkor för arbetstagarna. Nu nådde vi en lösning där vi lyckades bevara drägliga anställningsvillkor och samtidigt avtala om löneförhöjningar för de kommande åren. Lösningen hjälper personalen orka och bevarar arbetsplatser, säger JHL:s förhandlingschef Teppo Järnstedt.
Avtalet innehåller löneförhöjningar för åren 2025–2027, försök för att förbättra sammanfogandet av arbete och familjeliv samt arbetsgrupper för att reformera lönesystemet och följa upp avtalet. De strukturella ändringarna träder i kraft 1.1.2026, vilket ger lite extra tid för att anpassa arbetstagarnas vardag.
Välfärdsområdets och Vasa stads besparingstryck är överhängande
JHL vill emellertid påminna om att avtalet inte löser det största problemet som hela branschen utsätts för – välfärdsområdenas och kommunernas kontinuerliga och okontrollerade besparingar.
TeeSe Botnia erbjuder rengörings-, kosthålls-, fastighets- och logistiktjänster inom Österbotten.
– Välfärdsområdena sparar ihjäl sig, och följderna syns direkt i servicen och i arbetstagarnas vardag. Det är i första hand de politiska beslutsfattarna och deras politiska lösningar inom Vasaregionen som bär ansvaret för situationen. Våra medlemmar är de som drabbas av följderna, betonar JHL:s branschchef Mari Keturi.
JHL understryker att det nya kollektivavtalet är ett viktigt uttryck för personalens, arbetsgivarens och förbundets gemensamma vilja att trygga anställningsvillkoren i en svår situation.
– Avtalet för med sig stabilitet i vardagen och gör det möjligt att utveckla arbetslivet tillsammans. Fastän lösningen inte var lätt, är det för arbetstagarnas del den bästa möjliga i denna situation. Jag vill tacka alla som deltog i förhandlingarna för aktivt och ansvarsfullt arbete, sammanfattar Keturi.
Mer information:
JHL:s branschchef Mari Keturi, 050 461 9315
Förhandlingschef Teppo Järnstedt, 050 537 2412