Ammatilliset verkostot

Ravitsemis- ja puhtausalan ammatilliset verkostot kokoavat alansa osaajat ammatillisen edunvalvonnan kehittämistyöhön.

Ravitsemis- ja puhtausalan ammattilaisten verkostot koostuvat oman alansa osaajista. He osallistuvat ammatillisen edunvalvonnan kehittämistyöhön JHL:ssä. Verkostot lisäävät tiedonkulkua ja tukevat kokemusten vaihtamista ammattialojen erityiskysymyksissä. Verkostojen tarkoituksena on ammattialan tarpeista lähtevä asioiden työstäminen ja ratkaisuvaihtoehtojen hakeminen.

Verkostojen tavoitteena on ulottua jäsenten työpaikoille asti.

Toimintasuunnitelma vuodelle 2018

Valtakunnallinen verkosto

  • kokoontuu kaksi kertaa vuodessa
  • osallistuu alan ammatillisten opintopäivien sisällön suunnitteluun
  • seuraa ja käsittelee ammattialojen käytänteitä
  • uudistaa alueelliset kuulumiset lomakkeen
  • seuraa sote- ja maakuntauudistusta erityisesti kyseisiin ammattialoihin liittyen
  • perustaa suljetun Facebook-ryhmän valtakunnalliselle verkostolle

Ravitsemisalan valtakunnallinen verkosto

Verkoston jäsenet aluetoimistoittain (päivitetty 15.12.2017)

Keski-Suomi
Leppänen Joni, joni.leppanen@jkl.fi

Varsinais-Suomi
Leino Jukka, jukka.leino@arkea.fi

Itä-Suomi
Räsänen Reijo, ruokapalveluverkosto@gmail.com

Lappi
Ylinampa Anne, anne.ylinampa@rovaniemi.fi

Kaakkois-Suomi
Rautiainen Sari, sari.rautiainen@essote.fi

Pohjanmaa
Haaramo Anne, anne.haaramo@kurikka.fi

Pääkaupunkiseutu
Tiihonen Leena, leena_tiihonen@hotmail.com

Etelä-Suomi
Kivinen Outi, outi.kivinen@lahti.fi

Pirkanmaa
Parkkali Eija, eija.parkkali@gmail.com

Satakunta
Sirkka Mantere, sirkka@mantere.info

Oulun seutu
Väyrynen Eeva, eeva.evayrynen@gmail.com 

Puhtausalan valtakunnallinen verkosto

Verkoston jäsenet aluetoimistoittain (päivitetty 15.12.2017)

Etelä-Suomi
Heli Saarinen, heli.saarinen@phsotey.fi
Anja Sagulin, anja.sagulin@gmail.com
Marja Liisa Haverinen, marjaliisa.haverinen@elisanet.fi

Pääkaupunkiseutu
Anu Harsia, anu.harsia@espoo.fi

Keski-Suomi

Kaakkois-Suomi
Tuula Kärkkäinen, tuula.karkkainen@jarvisaimaanpalvelut.fi

Lappi
Ireene Heikinmatti, ireene.heikinmatti@pp1.inet.fi

Oulu
Marita Vihavainen, marita.vihavainen@gmail.com

Pirkanmaa
Eila Lammi, eila.lammi@pshp.fi

Pohjanmaa
Anne-Maj Harjunpää, anne-maj.harjunpaa@vshp.fi

Itä-Suomi
Maija Soininen, soininenmaija@gmail.com

Satakunta
Pirjo-Liisa Raula, pirjo-liisa.raula@rauma.fi

Varsinais-Suomi
Päivi Huhtala, paivi.huhtala@tyks.fi