Ammatilliset verkostot

Ravitsemis- ja puhtausalan ammatilliset verkostot kokoavat alansa osaajat ammatillisen edunvalvonnan kehittämistyöhön.

Ravitsemis- ja puhtausalan ammattilaisten verkostot koostuvat oman alansa osaajista. He osallistuvat ammatillisen edunvalvonnan kehittämistyöhön JHL:ssä. Verkostot lisäävät tiedonkulkua ja tukevat kokemusten vaihtamista ammattialojen erityiskysymyksissä. Verkostojen tarkoituksena on ammattialan tarpeista lähtevä asioiden työstäminen ja ratkaisuvaihtoehtojen hakeminen.

Verkostojen tavoitteena on ulottua jäsenten työpaikoille asti.

Jos sinulla on kysymyksiä ravitsemis- ja puhtausalan ammattialaverkostojen toiminnasta, laita viesti sähköpostiin verkostot@jhl.fi.

Toimintasuunnitelma vuodelle 2017

Ravitsemis- ja puhtausalan verkostot kokoontuvat kaksi kertaa vuodessa, touko- ja lokakuussa Helsingissä

Vuoden aikana vahvistetaan ja kehitetään alueverkostoja ja lisätään valtakunnallisen verkoston näkyvyyttä.

Verkostot kokoavat ammattialojen hyviä ja huonoja käytänteitä sekä osallistuvat ammatillisten opintopäivien sisällön suunnitteluun. Vuoden aikana tarkastellaan henkilöstömitoituksia ja yhdistelmätyön mitoitusta.

  • SOTE -paketti -> seurataan sen kehittymistä ja vaikusta puhtauspalveluihin
  • Pyydetään jäsenrekisteristä jäsenmäärät sopimusaloittain
  • Kartoitetaan liikkeenluovutukset, yhtiöittämiset ja mahdolliset ulkoistamiset

Ravitsemisalan valtakunnallinen verkosto

Verkoston jäsenet aluetoimistoittain (päivitetty 4.9.2016)

Keski-Suomi
Leppänen Joni, joni.leppanen@jkl.fi

Varsinais-Suomi
Leino Jukka, jukka.leino@arkea.fi

Itä-Suomi
Räsänen Reijo, ruokapalveluverkosto@gmail.com

Lappi
Ylinampa Anne, anne.ylinampa@rovaniemi.fi

Kaakkois-Suomi
Rautiainen Sari, sari.rautiainen@esshp.fi

Pohjanmaa
Haaramo Anne, anne.haaramo@kurikka.fi

Pääkaupunkiseutu
Tiihonen Leena, leena_tiihonen@hotmail.com

Etelä-Suomi
Kivinen Outi, outi.kivinen@lahti.fi

Pirkanmaa
Parkkali Eija, eija.parkkali@gmail.com

Satakunta
Sirkka Mantere, sirkka.mantere@rauma.fi

Oulun seutu
Väyrynen Eeva, eeva.evayrynen@gmail.com 

Puhtausalan valtakunnallinen verkosto

Verkoston jäsenet aluetoimistoittain (päivitetty 4.9.2016)

Etelä-Suomi
Heli Saarinen, heli.saarinen@phsotey.fi
Anja Sagulin, anja.sagulin@gmail.com

Pääkaupunkiseutu
Anu Harsia, anu.harsia@espoo.fi

Keski-Suomi

Kaakkois-Suomi
Tuula Kärkkäinen, tuula.karkkainen@jarvisaimaanpalvelut.fi

Lappi
Ireene Heikinmatti, ireene.heikinmatti@pp1.inet.fi

Oulu
Marita Vihavainen, marita.vihavainen@gmail.com

Pirkanmaa
Eila Lammi, eila.lammi@pshp.fi

Pohjanmaa
Anne-Maj Harjunpää, anne-maj.harjunpaa@vshp.fi

Itä-Suomi
Maija Soininen, soininenmaija@gmail.com

Satakunta
Pirjo-Liisa Raula, pirjo-liisa.raula@rauma.fi

Varsinais-Suomi
Päivi Huhtala, paivi.huhtala@tyks.fi