Hyvinvointileikkausten vastainen mielenosoitus
Mielenosoitus hyvinvointileikkauksia vastaan järjestetään 21.4. Helsingissä. Kehysriihen alkamispäivänä pidettävään mielenosoitukseen voi osallistua itselle sopivaan aikaan kello 8–11. Mielenosoitus on lähellä kehysriihen pitopaikkaa, joka varmistuu myöhemmin. Paikka saattaa olla Säätytalo Helsingin Kruununhaassa.Tapahtuman Facebook-sivulta saat tarkempaa tietoa.
Tilaisuuteen osallistuminen on omaa aikaa. Liitto ei maksa matkakuluja, palkanmenetyksiä tai muita korvauksia. Ammattiliitto JHL on mukana mielenosoituksessa.
Mielenosoituksella puolustetaan elävää kansalaisyhteiskuntaa ja kaikkia niitä ihmisiä, jotka saavat apua ja tukea sosiaali- ja terveysjärjestöiltä sekä vastustetaan uusia leikkauksia sote-järjestöjen avustuksiin. Mielenosoituksen järjestää Suomen sosiaali ja terveys ry:n. JHL on SOSTESin jäsen.