Hoppa till innehållet
Fackförbundet JHL
  • Vad är mittJHL?
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
    • Suomi
    • English
  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Startsida
  • Aktuellt
    • Vägande skäl – Dags att handla
    • Avtalsrörelsen
      • Förhandlingsterminologi
    • Kurs- och evenemangskalender
  • Arbete
    • Kollektivavtal
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för välfärdssektorn VÄLKA
      • Allmänna tjänste- och arbetskollektivavtalet för kommunsektorn AKTA
      • Kollektivavtalet för den privata socialservicebranschen
    • Vanliga frågor om arbetslivet
    • Arbetarskydd och arbetshälsa
  • Medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsavgift
    • Medlemsförmåner
      • Semesterorter
    • Vad är medlemstjänsten mittJHL?
    • JHL-shop
    • Arbetslöshetskassan
  • Delta
    • Kurs- och evenemangskalender
    • 1001 yrken – Yrkesbranscher
    • Invandrare
    • Unga och studerande
    • JHL utbildar
  • Föreningar och aktiva
    • Föreningsverksamhet
    • Stadgar, instruktioner, dokumentmallar
    • Hjälpmedel för föreningsverksamheten
    • För förtroendemän
    • För arbetarskyddsfullmäktiga
    • Arbetskonflikter och stridsåtgärder
      • Frågor och svar om övertidsförbud och förbud mot att byta skift
      • Vanliga frågor om strejker
      • Konfliktstermer
    • Föreningarnas egna kurser och JHL:s stöd
  • Om JHL
    • Kontaktuppgifter
      • Kontakta JHL:s medlemsservice
      • Personalens kontaktuppgifter
    • JHL:s materialbank
    • Arbetslivsinfotillfällen för läroinrättningar
    • Till löneräknaren
  1. Hem
  2. Nyheter
  3. Akut coronafara äventyrar social- och hälsovårdspersonalen – JHL kräver: Arbetsgivarna måste i lagens namn omedelbart rätta till bristerna i arbetssäkerheten

Akut coronafara äventyrar social- och hälsovårdspersonalen – JHL kräver: Arbetsgivarna måste i lagens namn omedelbart rätta till bristerna i arbetssäkerheten

24.4.2020

Om arbetsgivarna inte skrider till åtgärder för att skydda personalen mot coronavirussmitta, kommer JHL att skrida till åtgärder för att ställa arbetsgivarna inför straffrättsligt ansvar.

JHL vädjar till arbetsgivarna inom social- och hälsovården med ett öppet brev: arbetstagarnas säkerhet måste genast sättas i skick.

Social- och hälsovårdsproffsen är rädda för sin egen och sina närståendes liv och hälsa. Coronavirusepidemin har försatt social- och hälsovårdsbranschen i paniktillstånd. Personalen och deras närstående utsätts dagligen för covid-19-epidemin.

JHL har tagit emot otaliga brev där oroliga arbetstagare ber om hjälp.

Så får det inte vara. Även om en del arbetsgivare tar coronakrisen på stort allvar, finns det också många som allvarligen försummar säkerheten i arbetet.

JHL har tagit emot otaliga brev av oroade arbetstagare som ber om hjälp.

”I de otaliga breven framkommer oro över försummelsen av arbetssäkerheten på arbetsplatserna, som försätter arbetstagarna i ständig fara att bli smittade av coronaviruset och sprida det vidare”, skriver JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine i ett öppet brev från JHL till arbetsgivarna inom social- och hälsovården.

Niemi-Laine skriver i brevet att försummelse av säkerheten i arbetet är ett brott. Arbetsgivaren har lagenlig skyldighet att sörja för varje arbetstagares säkerhet.

Lagen kräver skydd

Ur de brev som JHL mottagit av sina medlemmar framkommer att det råder allvarliga brister på det skydd som arbetarskyddslagen förutsätter.

Skydd antingen saknas helt eller är bristfälliga. Ansiktsmaskerna rengörs inte ordentligt. Arbetstagarna överförs från en enhet till en annan utan att någon ansvarar för skydd och givande av instruktioner. Listan fortsätter.

JHL rapporterade på tisdagen den 22 april om en storenkät som avslöjade att en coronabomb tickar inom småbarnspedagogiken. Bristerna i arbetssäkerheten begränsas ändå inte till enbart småbarnspedagogiken, utan omfattar alla yrkesgrupper inom social- och hälsovården: vård, omsorg, personlig assistens samt stödpersonal, såsom arbetstagare inom till exempel rengöring.

JHL kräver att arbetstagarnas säkerhet omedelbart ska ställas på den nivå som bestämmelserna förutsätter.

Problem förekommer både inom privata sektorn och på arbetsplatser inom kommunerna och staten, och inom stora som små organisationer.

Ifall arbetsgivaren inte omedelbart ser till att skydda sina arbetstagare mot coronaviruset, kommer JHL att skrida till åtgärder för att ställa arbetsgivaren inför straffrättsligt ansvar. Den som försummar sitt ansvar för arbetssäkerhet kan i enlighet med strafflagen dömas till böter eller fängelse.

”JHL kräver att arbetstagarnas säkerhet omedelbart ställs på den nivå som arbetarskyddsbestämmelserna förutsätter”, skriver Päivi Niemi-Laine.

Läs Päivi-Laines brev till arbetsgivarna inom social- och hälsovården i sin helhet:

[download id=”72974″ /]

Mer information:

Päivi Niemi-Laine, JHL:s ordförande, 040 702 4772

Ojdå! Vi kunde inte hitta ditt formulär.

Dataskyddsbeskrivning – skyddsutrustning

Dessa kanske också intresserar dig

  • Bristfälligt coronaskydd kan snart leda till avbrott i lönebetalningen och förlorad arbetslöshetsersättning 10.12.2021
  • Hur ska arbetarskyddssamarbetet ordnas i kommunerna och välfärdsområdena efter 1.1.2023? 13.12.2022
Skip latest articles

Senaste artiklarna

  • Så ser kyrksektorns lönelösning ut
  • Kommunernas och välfärdsområdenas bästa utvecklingsinsatser belönas i galan Tärkeissä töissä
  • JHL: Regeringen plockar endast försämringar från de andra nordiska länderna, balansen på arbetsmarknaden är hotad
  • JHL:s politiska endagsstrejker fortsätter i Egentliga Tavastland och Päijänne-Tavastland samt i Helsingfors 28–29 november
  • JHL:s ordförande Päivi Niemi-Laine lämnar sitt uppdrag och blir chef för samhällsrelationer
  • Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL påbörjar en utredning om ett potentiellt utträde från FFC

Dela denna sida

  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share by E-mail
  • Share on WhatsApp
  • Share on Telegram

Kom med i vårt starka lag

Bli medlem
Fackförbundet JHL

Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL
Gatuadress: Sörnäs strandväg 23, 00500 HELSINGFORS
Postadress: PB 101, 00531 HELSINGFORS

Kontaktuppgifter
Regionkontoren

Webbplatsens innehåll

  • Startsida
  • Aktuellt
  • Medlemskap
  • Delta
  • Föreningar och aktiva
  • Om JHL

Snabblänkar

  • Bli medlem
  • Kontaktuppgifter
  • Arbetslöshetskassan
  • Suomi
  • English

Följ oss

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok

© 2023 Fackförbundet JHL
  • Information om cookies