Henkilöstön yhteystiedot

Liiton henkilöstön yhteystiedot.

Haavasoja Tuula
Haavasoja Tuula Työelämäasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue tuula.haavasoja@jhl.fi 040 310 1245 / 010 7703 484

Vastuualueet: työympäristö-, työturvallisuus-, työterveys-, työhyvinvointiasiat sekä tasa-arvoasiat. Työsuojeluyhteistoiminnan ja yhteistoiminnan edistäminen valtion, seurakuntien, Avaintan ja yksityisten alojen sopimusaloilla.
Ammattialavastuu: toimii Ravitsemis- ja puhtausalan tiimin ja Kasvatus- ja ohjausalan tiimin kummina

Honkanen Kalle
Honkanen Kalle Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue kalle.honkanen@jhl.fi 050 406 9313 / 010 7703 221

Sopimusvastuut: terveyspalveluala ja yksityinen sosiaalipalveluala.

Hyvärinen Merja
Hyvärinen Merja Työelämäasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue merja.hyvarinen@jhl.fi 050 4729 534 / 010 7703 239
Jokinen Sari
Jokinen Sari Vastaava sopimusasiantuntija, tiiminvetäjä Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue sari.jokinen@jhl.fi 050 461 9316 / 010 7703 482

Sopimusvastuut: PALTA:n yleinen työehtosopimus, Meritaito Oy:n työntekijöiden ja toimihenkilöiden työehtosopimukset, Luotsaustoimiala, Metsähallituksen, Finnveran,  Työväenperinnelaitosten, neuvonta-alan runkosopimuksen sekä Certia Oy:n ja Campusta Oy:n (ent. TAY-palvelut) sopimukset.

Karivaara Outi Sopimustoiminnan assistentti Hallintopalvelut, Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue outi.karivaara@jhl.fi 040 572 0994 / 010 7703 407
Keturi Mari
Keturi Mari Neuvottelujohtaja, toimialueen päällikkö Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue mari.keturi@jhl.fi 050 461 9315 / 010 7703 351

Sopimusvastuu: Työterveyslaitoksen työehtosopimus.

Kovalainen Laura Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue laura.kovalainen@jhl.fi 040 865 8640 / 010 7703 211

Sopimusvastuu: henkilökohtaisten avustajien työehtosopimus

 

Kuosmanen Reetta
Kuosmanen Reetta Vastaava sopimusasiantuntija, tiiminvetäjä Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue reetta.kuosmanen@jhl.fi 050 461 9301 / 010 7703 496

Sopimusvastuut: yksityisen opetusalan, ammatillisten aikuiskoulutuskeskusten, yliopistojen sekä työkeskusten työehtosopimuksissa.

Lehtinen Kari
Lehtinen Kari Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue kari.lehtinen@jhl.fi 050 566 1567 / 010 7703 485

Sopimusvastuut: Energia-alan työehtosopimuksissa,
2. vastuu: Destian, Cleanosolin, Raskone Oy:n työehtosopimuksissa.

Lehtonen Veikko
Lehtonen Veikko Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue veikko.lehtonen@jhl.fi 050 318 3598
Mattila Hannu
Mattila Hannu Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue hannu.mattila@jhl.fi 040 582 3631 / 010 7703 291

Sopimusvastuut: rautatiealan sopimukset (liite 1), Merimiespalvelutoimiston työehtosopimus, Satama-alan työehtosopimus.
2. vastuutoimitsija energia-alan työehtosopimuksissa.

Päiviö Jussi
Päiviö Jussi Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue jussi.paivio@jhl.fi 040 578 5916 / 010 7703 446

Sopimusvastuut: PALTA yleinen, Finavia, Airpro, losseja koskeva työehtosopimus, Destia työntekijöitä koskeva työehtosopimus, Cleanosol  ja Raskone Oy.
Ammattialavastuu: Tietotekniikka ja liikennealan tiimi.

Ranta Anne
Ranta Anne Työelämäasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue anne.ranta@jhl.fi 040 701 8223 / 010 7703 305

Vastuualue: työympäristö-, työturvallisuus-, työterveys- ja työhyvinvointiasiat sekä työsuojeluyhteistoiminnan ja yhteistoiminnan edistäminen kunta-alan ja yksityisten alojen sopimusaloilla.
Ammattialavastuu: toimii sosiaali-, ja terveysalan tiimin ja tietotyö-, ja hallintoalan tiimin kummina.

Tamminen Reijo
Tamminen Reijo Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue reijo.tamminen@jhl.fi 050 316 7634 / 010 7703 318

Sopimusvastuut: rautatieala, palkkaliite 3.
Liikenneturva

Tuominen Laura
Tuominen Laura Sopimusasiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue laura.tuominen@jhl.fi 050 4092 460 / 010 7703 366

Sopimusvastuu: henkilökohtaisia avustajia koskeva valtakunnallinen työehtosopimus (ns. Heta-tes) ja yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimus.

Vehovaara Riitta
Vehovaara Riitta Ammattialatoiminnan asiantuntija Yksityisten sopimusalojen ja työelämän laadun toimialue riitta.vehovaara@jhl.fi 040 524 8876 / 010 7703 282

Vastuualueet: ammatillinen edunvalvonta ja JHL:n valtakunnallisen ammattialatoiminnan koordinointi.
Ammattialavastuu: sosiaali- ja terveysalan tiimi.