Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa. Oulun seudun edustajat istuvat sekä JHL:n edustajistossa että hallituksessa. Alueryhmä tarkkailee alueen työelämässä ja ympäristössä tapahtuvia muutoksia ja pyrkii ennakoivasti tuottamaan toimintamalleja eri tilanteisiin.

Onko sinulla terveisiä JHL:n päättäjille? Hallinnon edustajille voit laittaa toiveita ja ajatuksia JHL:n toiminnasta, heidän kauttaan ne kulkevat eteenpäin.

Oulun seudun alueen ja Kajaanin alueen edustajat

JHL:n hallituksessa

Lepinoja Markus, Oulu, (markus.lepinoja@ouka.fi)

Nyman Maarit, Oulu, (maarit.nyman@ouka.fi)
varajäsen Kokkonen Sarianne, Oulu, (sarianne.kokkonen@sotkamo.fi)

JHL:n edustajistossa

Heikkinen Tarja, Kuhmo, (tarja.heikkinen@kuhmo.net)
Huhtamäki Birgitta, Raahe, (birgitta.huhtamaki@raahe.fi)
Kortelainen Miikka, Kajaani, (miikkakortelainen@suomi24.fi)
Nyman Maarit, Oulu,  (maarit.nyman@ouka.fi)
Rahkala Tuija, PPSHP, (tuija.huttunen@gmail.com)
Seppänen Merja-Liisa, Suomussalmi, (merjaliisaseppanen@gmail.com)
Sormunen Marjut, Ii, (marjut.sormunen@ii.fi)
Särkelä Kirsi, Oulu, (kirsi.sarkela@ouka.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo, (jaana.tyni@kuusamo.fi)
Vartiainen Maarit, Oulu, (maaritjvartiainen@gmail.com)

JHL:n työttömyyskassan hallituksessa 2022-2027

Perkiö Pasi, Oulu,  (perkpa@gmail.com)
varajäsen Halonen Jarmo, Kajaani, (jarmo.halonen@kajaani.net)

SAK:n edustajiston edustajat 2016-2022

Lepinoja Markus, Oulu, (markus.lepinoja@ouka.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo, (jaana.tyni@kuusamo.fi)

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

Oulun seudun ja Kainuun alueen alueryhmä 2022-2027

Puheenjohtaja Vartiainen Maarit, Oulu, (maaritjvartiainen@gmail.com)
Varapuheenjohtaja Seppänen Merja-Liisa, Suomussalmi,  (merjaliisaseppanen@gmail.com)
Sihteeri Kokkonen Sarianne, Sotkamo, (sarianne.kokkonen@sotkamo.fi)
Esittelijä Tiainen Tanja, (tanja.tiainen@jhl.fi)

Jäsenet

Ahl Kristina, Oulu, (krisitina.ahl@kempele.fi)
Alho Päivi, Kalajoki, (paivi.alho61@gmail.com)
Alatalo Marita, Nivala, (marita.alatalo@nivala.fi)
Anttila Terhi, Raahe, (terhi.anttila@ras.fi)
Halonen Anu, Oulu, (anu.halonen@ouka.fi)
Halonen Jarmo, Kajaani, (jarmo.halonen@kajaani.net)
Heikkinen Tarja, Kuhmo,  (Tarja Heikkinen@kuhmo.net)
Huhtamäki Birgitta, Raahe,  (birgitta.huhtamaki@raahe.fi)
Kellola Sari, Raahe, (sari.kellola@raahe.fi)
Kortelainen Miikka, Kajaani,  (miikkakortelainen@suomi24.fi)
Koskensalmi Leila, Kajaani,  (leila.koskensalmi@kainuu.fi)
Lepinoja Markus, Oulu, (markus.lepinoja@ouka.fi)
Mäntykenttä Ari, Oulu,  (ari.mantykentta@hotmail.com)
Nyman Maarit, Oulu,  (maarit.nyman@ouka.fi)
Perkiö Pasi, Oulu, (perkpa@gmail.com)
Rahkala Tuija, PPSHP, (tuija.huttunen@gmail.com)
Soldatkin Päivi, Paltamo, (paivi.soldatkin@gmail.com)
Sormunen Marjut, Ii, (marjut.sormunen@ii.fi)
Särkelä Kirsi, Oulu,  (kirsi.sarkela@ouka.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo,  (jaana.tyni@kuusamo.fi)
Väisänen Seija, Tyrnävä,  (seija.vaisanen@tyrnava.fi)
Väyrynen Satu, Pyhäjärvi,  (satu.vayrynen@pyhajarvi.fi)