Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

Onko sinulla terveisiä JHL:n päättäjille? Hallinnon edustajille voit laittaa toiveita ja ajatuksia JHL:n toiminnasta, heidän kauttaan ne kulkevat eteenpäin.

Oulun seudun alueen ja Kajaanin alueen edustajat

JHL:n hallituksessa

Alanko Karita, Oulu,  (karita.alanko@ouka.fi)
varajäsen Alho Päivi, Kalajoki,  (paivi.alho@kalajoki.fi

Nieminen Raili, Oulu,  (raili.nieminen@ppshp.fi)
varajäsen Särkelä Kirsi, Oulu, (kirsi.sarkela@ouka.fi)

JHL:n edustajistossa

Grip Anna, Sotkamo, (anna.grip@sotkamo.fi)
Haapakoski Taina, Haapavesi, (taina.haapakoski@kotinet.com)
Heikkinen Tarja, Kuhmo, (tarja.heikkinen@kuhmo.net)
Huhtamäki Birgitta, Raahe, (birgitta.huhtamaki@raahe.fi)
Jämsä-Uusitalo Vaili, Oulu, (vaili.jamsa@ee.oulu.fi)
Karjalainen Seppo, Oulu,  (seppo.karjalainen@ouka.fi)
Korhonen Jouko, Sotkamo,  (jouko.korhonen@destia.fi)
Nyman Maarit, Oulu,  (maarit.nyman@ouka.fi)
Seppänen Merja-Liisa, Suomussalmi,  (merja-liisa.seppanen@suomussalmi.fi)
Tuppurainen Tytti, Oulu,  (tytti.tuppurainen@eduskunta.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo, (jaana.tyni@kuusamo.fi)

JHL:n työttömyyskassan hallituksessa

Perkiö Pasi, Oulu,  (pasi.perkio@nuortenystavat.fi)

SAK:n edustajiston edustajat 2016-2022

Lepinoja Markus, Oulu, (markus.lepinoja@ouka.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo, (jaana.tyni@kuusamo.fi)

Alueryhmä

Alueryhmä kokoaa ennakoivasti alueella tapahtuvia edunvalvontaan, järjestötoimintaan ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyviä muutoshankkeita sekä arvioi ja kehittää niihin toimintamalleja alueen yhdistyksien hyödynnettäväksi ja arvioi toimenpiteiden vaikuttavuutta.

  • Alueryhmän toiminta on suunnitelmallista ja aluetoimiston organisoimaa ja sitä toteutetaan yhdessä alueen aktiivien ja aluetoimiston kanssa.
  • Alueryhmä yhteistyössä aluetoimiston kanssa perustaa tarvittaessa alueellisen tai useita yhdistyksiä koskevan projektin.
  • Alueryhmä toimii sen seurantaryhmänä. Projekteissa hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan JHL projektisuunnitelmapohjaa.

Oulun seudun ja Kainuun alueen alueryhmä 2017-2022

Puheenjohtaja Arvola Seppo, Pudasjärvi,  (seppo.arvola@oulunkaari.com)
Varapuheenjohtaja Korhonen Jouko, Sotkamo,  (jouko.korhonen@destia.fi)
Sihteeri Ahl Kristina, Kempele, (kristina.ahl@kempele.fi)
Esittelijä Pirnes Saila (saila.pirnes@jhl.fi)

Jäsenet

Alanko Karita, Oulu,  (karita.alanko@ouka.fi)
Alho Päivi, Kalajoki, (paivi.alho@kalajoki.fi)
Goman Mira, Ii,  (iinjhlry@gmail.com)
Grip Anna, Sotkamo,  (anna.grip@sotkamo.fi)
Haapakoski Taina, Haapavesi,  (taina.haapakoski@kotinet.com)
Hautamäki Timo, Oulu,  (timo.hautamaki@pp2.inet.fi)
Heikkinen Tarja, Kuhmo,  (Tarja Heikkinen@kuhmo.net)
Huhtamäki Birgitta, Raahe,  (birgitta.huhtamaki@raahe.fi)
Jämsä-Uusitalo Vaili, Oulu,  (vaili.jamsa@ee.oulu.fi)
Karjalainen Seppo, Oulu,  (seppo.karjalainen@ouka.fi)
Kokko Sonja, Oulu,  (sonja.kokko@gmail.com)
Kortelainen Miikka, Kajaani,  (miikkakortelainen@suomi24.fi)
Koskensalmi Leila, Kajaani,  (leila.koskensalmi@kainuu.fi)
Mettovaara Kirsti, Oulu,  (kirsti.mettovaara@ouka.fi)
Mäntykenttä Ari, Oulu,  (ari.mantykentta@hotmail.com)
Nieminen Raili, Oulu,  (raili.nieminen@ppshp.fi)
Nyman Maarit, Oulu,  (maarit.nyman@ouka.fi)
Perkiö Pasi, Oulu, (pasi.perkio@nuortenystavat.fi)
Seppänen Merja-Liisa, Suomussalmi,  (merja-liisa.seppanen@suomussalmi.fi)
Särkelä Kirsi, Oulu,  (kirsi.sarkela@ouka.fi)
Tuppurainen Tytti, Oulu,  (tytti.tuppurainen@eduskunta.fi)
Tyni Jaana, Kuusamo,  (jaana.tyni@kuusamo.fi)
Väisänen Seija, Tyrnävä,  (seija.vaisanen@tyrnava.fi)
Väyrynen Satu, Pyhäjärvi,  (satu.vayrynen@pyhajarvi.fi)