Ammattialatoiminta

Valtakunnalliset ammatilliset verkostot kokoavat alansa osaajat ammattialatoiminnan kehittämistyöhön, lisäävät tiedonkulkua alueelta keskustoimistoon, työpaikoilta aluetoimistoon ja toisinpäin ja tukevat kokemusten vaihtamista ammattialojen erityiskysymyksissä.

Ammatillisten valtakunnallisten verkostojen tehtävät:

  • ammattialan tarpeista lähtevän asian, idean tai epäkohdan työstäminen ja ratkaisuvaihtoehtojen hakeminen
  • seurata ja pysyä ajan tasalla ammattialan ja jäsenten tilanteista ja tarpeista
  • sisällön ja ajankohtaisen tiedon tuottaminen liiton ammattialatoimintaan
  • jäsenhankinnan ja –kiinnittymisen edistäminen
  • ottaa kantaa ammatilliseen koulutukseen, oman osaamisen ylläpitäminen ja sen käyttäminen
  • osallistua työtä ja työyhteisöä koskevien asioiden käsittelyyn
  • työn kehittäminen ja työpaikkatoiminta lähipalvelun avulla
  • tukea ammatillisen tiimin tehtävää

 Valtakunnallisen verkoston jäsenen tehtävät:

  • Osallistuu valtakunnallisen verkoston kokouksiin (n. 4 kertaa vuodessa)
  • Aluetoimistosta kutsuttuna osallistuu oman ammattialan alueellisiin tilaisuuksiin
  • On yhteydessä aluetoimiston vastuutoimitsijaan ja kokoaa alueella tapahtuvia ammattialaansa liittyviä muutoksia ja muutoshankkeita
  • Vie valtakunnalliseen verkostoon oman alueensa terveiset
  • Tuo valtakunnallisen verkoston terveiset alueelle
  • Pohtii ja toteuttaa yhdessä verkoston kanssa erilaisia toimenpiteitä ja –malleja joita voidaan hyödyntää ammattialan toiminnan kehittämisessä

Jos haluat vaikuttaa oman ammattialasi kehittämiseen tai olla mukana alueellisessa verkostossa niin olethan yhteydessä oman ammattialasi verkoston jäseneen. Alueemme verkoston varsinaiset ja varajäsenet työskentelevät tiiminä, joten molempien kautta kulkeutuu ajankohtaiset kuulumiset ja asiat.

Valtakunnallisen ammattialaverkoston Oulun seudun aluetoimistoalueen
jäsenten yhteystiedot:
 

Kasvatuksen ja ohjauksen valtakunnallinen verkosto:

Varhaiskasvatus:
Maarit Nyman, puh 044 703 5508, maarit.nyman@ouka.fi,
vara Hannele Rautiainen, puh 044 3510232, hanneler@gmail.com

Koulunkäynninohjaus:
Anu Kujala, anu.kujala@eduouka.fi,
vara Maarit Vartiainen, maaritjvartiainen@gmail.com

Ravitsemis- ja puhtausalan valtakunnallinen verkosto:

Ravitsemisala:
Maarit Siltala, puh 044 703 1567, maarit.siltala@ouka.fi,
vara Eeva Väyrynen, eeva.evayrynen@gmail.com

Puhtausala:
Anne Ojala, puh 040 5134 591, anne.h.ojala@ppshp.fi,
vara Satu Hauru, satu.hauru@gmail.com.

Sosiaali-ja terveysalan valtakunnallinen verkosto:

Vanhustyö:
Tapio Frondelius,
vara Seija Väisänen, seija.vaisanen@tyrnava.fi

Kehitysvamma-ala:
Taina Määttä, taina.maatta6@gmail.com,
vara Pia Saarela, saarela70@hotmail.com

Välinehuolto:
Tanja Haapalehto, puh 0500 881 066, tanja.haapalehto@gmail.com,
vara Kimmo Oinas

Terveysala:
Tuija Rahkala, puh 0400 393 859, tuija.rahkala@ppshp.fi

Tietotyön ja hallinnon valtakunnallinen verkosto:

Kirjastoala:
ei edustajia

Toimistoala:
Helena Karjalainen, puh 040 961 4945, helena.karjalainen@oulu.fi

Tekniikka-ja liikennealan valtakunnallinen verkosto:

Tekniikan ala:
Ari Mäntykenttä, puh 044 7033391,
vara Janne Antinoja

Liikenteen ala:
Jouni Lamppu,
vara Mikko Pesola

Turvallisuusala:
ei edustajia 

Oulun aluetoimiston ammattialavastuutoimitsijat: 

Kasvatuksen ja ohjauksen valtakunnallinen verkosto:
Tarja Ollanketo, vara Sirpa Korhonen

Ravitsemis- ja puhtausalan valtakunnallinen verkosto:
Tarja Ollanketo, vara Sirpa Korhonen

Sosiaali- ja terveysalan valtakunnallinen verkosto:
Heikki Hekkala, vara Sirpa Korhonen

Tietotyön ja hallinnon valtakunnallinen verkosto:
Risto Säkkinen, vara Tarja Ollanketo

Tekniikka-ja liikennealan valtakunnallinen verkosto:
Risto Säkkinen, vara Heikki Hekkala

Turvallisuusalan valtakunnallinen verkosto:
Risto Säkkinen, vara Heikki Hekkala

https://www.jhl.fi/tyoelama/ammattialat/