Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Lounais-Suomen alue on jaettu kahteen vaalipiiriin, Satakunta ja Varsinais-Suomi, joista molemmista valitaan omat edustajat edustajistoon sekä hallitukseen. Alueella toimii myös kaksi alueryhmää.

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä vaaleilla valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa.

JHL:n hallitus

Satakunnan edustajat liiton hallituksessa

Satu Joensuu, yhd. 062, Porin kaupunki,
vara Mari Luotonen, yhd. 742, Merikarvian kunta
Marjo Justen, yhd. 130, Rauman kaupunki,
vara Marja Korhonen, yhd. 124, Ylä-Savon ky

Varsinais-Suomen edustajat liiton hallituksessa

Heli Kaleva, yhd. 481, V-S Erityishuoltopiirin Ky,
vara Leena Rautiola, yhd. 036, Turun kaupunki
Janne Sjölund, yhd. 114, V-S sairaanhoitopiirin Ky,
vara Kalervo Tuomi, yhd. 476, Turun kaupunki

JHL:n edustajisto

Satakunnan edustajat liiton edustajistossa

Sirpa Haavisto, yhd. 027, Porin kaupunki
Kimmo Hohkala, yhd. 027, Porin kaupunki
Jaakko Jäntti, yhd. 027, Porin kaupunki
Mona Koski, yhd. 714, Euran uima- ja urheiluhalli Oy
Päivikki Laine, yhd. 078, Satakunnan sairaanhoitopiirin Ky
Eeva Nordström, yhd. 027, Porin kaupunki
Riitta Partanen, yhd. 078, Satakunnan sairaanhoitopiirin Ky
Arja Vihlman, yhd. 078, Satakunnan sairaanhoitopiirin Ky

Varsinais-Suomen edustajat liiton edustajistossa

Joni Friman, yhd 025, Turun kaupunki
Tanja Heikurinen, yhd. 087, Salon kaupunki
Anu Isotupa, yhd 614, Uusikaupunki
Susanna Kronlund, yhd. 214, Oasen boende- och vårdcenter r.f.
Markku Lehtinen, yhd. 254, Loimaan kaupunki
Mika Maaskola, yhd. 093, Turun kaupunki
Mirka Muukkonen, yhd. 065, Turun kaupunki
Satu Parttimaa, yhd. 087, Salon kaupunki
Susanna Pöysti, yhd. 065, Turun kaupunki
Päivi Rantanen, yhd. 287, Turun kaupunki
Satu Rantanen, yhd. 864, Kaarea Oy

Alueryhmä (2022 – 2027)
Joni Friman, yhd 025
Sirpa Haavisto, yhd 027
Tanja Heikurinen, yhd 087
Kimmo Hohkala, yhd 027
Sini Horttanainen, yhd 826
Anu Isotupa, yhd 614
Satu Joensuu, yhd 062
Marjo Justen, yhd 130
Jaakko Jäntti, yhd 027
Heli Kaleva, yhd 481
Mona Koski, yhd 714
Susanna Kronlund, yhd 214
Päivikki Laine, yhd 078
Markku Lehtinen, yhd 254
Jari Lehtivaara, yhd 285
Mika Maaskola, yhd 093
Mirka Muukkonen, yhd 065
Eeva Norsdtröm, yhd 027
Riitta Partanen, yhd 078
Satu Parttimaa, yhd 087
Susanna Pöysti, yhd 065
Päivi Rantanen, yhd 287
Satu Rantanen, yhd 864
Janne Sjölund, yhd 114
Jasmin Tuominen, yhd 065
Arja Vihlman, yhd 078

Varajäsenet
Edvina Hafizovic, yhd 476
Jaana Heininen, yhd 411
Tiia Kortelainen, yhd 472
Mari Luotonen, yhd 742
Sirkka Mantere, yhd 130
Anita Salonen, yhd 510
Juha Takanen, yhd 246
Viivu Seila, yhd 824

Edustajat SAK:n valtuustossa 2020 – 2024

Sirkka Mantere, yhd 130 Rauma 2020 – 2022
Timo Muukkonen, yhd 062 Pori 2022 – 2024
Päivi Rantanen, Yhd 287 Nousiainen 2022-2024
Matti Kapanen, Yhd. 114  Kaarina 2021-2024