Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Ylin päätösvalta JHL:ssä on jäsenistä valitulla edustajistolla. Liiton hallitus toteuttaa edustajiston päättämiä suuria linjoja liiton toiminnassa. Lapin alueen edustajia istuu sekä JHL:n edustajistossa että hallituksessa. Myös SAK:n edustajistossa on Lapin alueen edustus.

Onko sinulla terveisiä JHL:n päättäjille? Hallinnon edustajille voit laittaa toiveita ja ajatuksia JHL:n toiminnasta, heidän kauttaan ne kulkevat eteenpäin.

Lapin alueen edustajat

JHL:n hallituksessa

Heikkilä Terhi  ( terhi.heikkila@lshp.fi ) estynyt 18.2.2019 – 16.1.2020
varajäsen Huhtamella Tarja (tarja.puhjoht1@gmail.com )

varajäsen Arja Karhu (arja.karhu@tornio.fi )

JHL:n edustajistossa

Ahola- Tuisku Irmeli  ( irmeli.ahola-tuisku@lshp.fi )
Juotasniemi Anne-Mari ( anne-mari.juotasniemi@rovaniemi.fi )
Määttä Rainer (rainer.maatta@luke.fi )
Ojala-Niemelä Johanna ( johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi )
Tervo Kati ( tervokati@gmail.com )
Ylinampa Anne ( anne.ylinampa@rovaniemi.fi )

varajäsen:
Aavio-Järvelä Tarja ( tarja.aavio-jarvela@rovaniemi.fi )
Nitovuori Armi ( armi.nitovuori@tornio.fi )

SAK:n edustajiston edustajat 2016-2022

Piipponen Soile (soilep@mbnet.fi)

Lapin alueryhmä

Lapin alueryhmä koostuu alueella olevista JHL:n ja SAK:n hallituksen ja edustajiston jäsenistä sekä Lapikkaan edustajasta.