Hallinnon edustajat ja alueryhmä

Alueryhmä toimii laajan edunvalvonnan ryhmänä, joka tukee seutukuntien ja yhdistysten toimintaedellytyksiä muuttuvassa toimintaympäristössä. Sitoutuen ja yhdessä työskennellen kokoamaan, vaihtamaan, välittämään ja jakamaan tietoa, kokemuksia ja näkemyksiä Kaakkois-Suomen alueen yhdistysten jäsenten edunvalvonnan parantamiseksi.

Alueryhmän jäsenet

JHL hallituksen jäsenet

Mussalo Pirjo,  pirjo.mussalo@kotka.fi, 576 Kotka
Järnstedt Teppo, teppo.jarnstedt@gmail.com, 1202 Kotka

Jäsenet

Nimi, sähköposti, yhdistysnumero ja paikkakunta
Kuikka Tuija,  tuija.kuikka@imatra.fi, 115 Imatra
alueryhmän puheenjohtaja
Kuikka Rinja, rrinja@gmail.com, 026 Lappeenranta (nuorisojaosto Kasaus)
Korte Tiina, tiina.korte@hamina.fi, 306 Hamina
Mikkonen Anna-Kristiina, mikkonenak@gmail.com, 567 Savonlinna,
alueryhmän varapuheenjohtaja
Paldanius Kari, kari.paldanius@imatra.fi, 115 Imatra
edustajiston 1 varapuheenjohtaja
Punkkinen Anita, anita.punkkinen@kymp.fi,  029 Kouvola
Rastas Kirsi, kirsi.rastas@jhl026.fi, 026 Lappeenranta
Ilkka Kemppainen, ilkka.kemppainen@savonlinna.fi, 567 Savonlinna
Seppänen Tuomas, tuomasseppanen@hotmail.com  1072 Koria (Kouvola)
Strengell Jarno, jarno.strengell@esedu.fi, 525 Mikkeli
Tauriainen Airi, airi.tauriainen@lappeenranta.fi, 026 Lappeenranta
Tiilikainen Jouni, jouni.tiilikainen@kotka.fi, 096 Kotka
Ylönen Markku, markku.ylonen@vr.fi, 1155 Naarajärvi (Pieksämäki)

Hallituksen varajäsenet kutsutaan kokouksiin:
Iljin Harri, harri.iljin@gmail.com, 026 Lappeenranta
Rautiainen Sari, rautiainen.sari@gmail.com, 146 Mikkeli

Edustajiston kokouksia ennen alueryhmän kokouksiin kutsutaan:
Hamari Heli, heli.hamari@kouvola.fi, 029 Kouvola
Kiljunen Anneli anneli.kiljunen@eduskunta.fi, 026 Lappeenranta
Taavitsainen Satu, satu.taavitsainen@hotmail.com, 525 Mikkeli

Tapahtuma-aikataulu 2020
24.1. Imatran kylpylä
18.2. Lappeenranta, aluetoimisto

11.3. Mikkeli, Amarillo (jalkautuminen maalismarkkinoille)
28.-29.3. Heinola, Kumpeli, yhdistysjohto Peruttu

21.4. Videokokous, Hannu Revon kommentit:
”Kakkois-Suomen alueryhmä kokoontui tiistaina 21.4. ensimmäiseen videokokoukseen. Alkuhankaluuksien jälkeen keskustelu sujui kohtuullisen hyvin.
Alueryhmä keskusteli pitkään alueen työnantajien yt-neuvottelutilanteesta.
Alueryhmä totesi yt-neuvotteluiden kohdistuvan epäoikeudenmukaisesti pienipalkkaiseen tukipalveluhenkilöstöön.
Alueryhmän näkemyksen mukaan henkilöstön lomauttaminen tulee olla viimeisiä keinoja työnantajan talouden tasapainottamiseksi ja se ei voi olla kollektiivista.
Kuntalaisten palvelut tulee turvata myös lomauttamisen aikana.”

19.5. Videokokous
14.8. Kotka, Seurahuone
25.9. Lappeenranta, Holiday Club Saimaa
26.-27.9. Lappeenranta, Holiday Club Saimaa, yhdistysjohto
13.10. Lappeenranta, aluetoimisto
3.-4.11. Kouvola, Yli-Kaitalan lomamökit

Videokokouksia voidaan sopimusneuvottelujen aikana sopia lyhyelläkin varoitusajalla jos tilanne niin vaatii.

Henkilöstö maksajaksi kuntatalouden kriisissä Alueen kannanotto, lehdistölle  8.10.2019.